اگرچه عمل زیبایی بینی، نسبت به اعمال جراحی دیگر سبک است، اما با عوارضی مثل تورم و کبودی همراه است که معمولا این ورم التهابی، موقتی است و بهبود آن دو، سه هفته زمان می‌برد، بنابراین برای برگشت به حالت طبیعی خود عجله نکنید. البته میزان ورم در افراد مختلف متفاوت است. لازم به یادآوری است، بیمارانی که دارای بینی گوشتی هستند ورم بیش‌تری را تجربه می‌کنند.

تورم اولیه (تورم پوست)

این تورم که یک واکنش التهابی برای ترمیم ناحیه ضربه‌خورده است، ناشی از افزایش مایع بین‌سلولی است و اغلب تا یک الی سه ماه بعد از عمل وجود دارد. اگر نحوه جراحی‌کردن ظرافت بیش‌تری داشته باشد، با استخوان‌ها با ملایمت بیش‌تری برخورد شود و پوست با ظرافت بیش‌تری از اسکلت بینی جدا شود، تورم و کبودی کم‌تر خواهد بود. به هر میزان که پوست بینی ضخیم‌تر باشد تجمع مایع بین‌سلولی در آن بیش‌تر بوده، بنابراین مدت بیش‌تری طول می‌کشد تورم برطرف شود.

عوامل تاثیرگذار در ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی

هرچند ایجاد تورم بعد از عمل زیبایی بینی کاملا طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است، اما شدت و میزان آن، از فردی به ‌فرد دیگر فرق می‌کند.

ضخامت پوست بینی: ورم در بینی‌های استخوانی به‌دلیل اینکه پوست بینی نازک و بافت غضروفی قوی است، کم‌تر است، اما در  بینی‌های گوشتی به‌خاطر ضخامت پوست بینی و اعمال تغییرات در حین جراحی برای رسیدن به نتیجه مطلوب، ورم بعد از عمل بیش‌تر است.

مهارت جراح: تکنیک و ظرافت دست جراح فاکتور مهمی در میزان تورم بعد از عمل زیبایی بینی است. یک برش دقیق و ظرافت در عمل، تورم را محدود می‌کند. در هر دو روش باز و بسته اگر جراحی به‌درستی انجام نشود، تورم بیش از اندازه ایجاد می‌شود، بنابراین روش جراحی به‌تنهایی در میزان تورم تاثیر آن‌چنانی ندارد.

میزان تغییرات بینی: میزان ایرادات بینی و تغییراتی که باید حین عمل زیبایی بینی روی غضروف بینی انجام می‌شود، بیش‌تر باشد بالطبع زخم‌های جراحی بیش‌تر  و در نتیجه تورم هم بیش‌تر خواهد بود.

رعایت توصیه‌های مراقبت بعد از عمل: رعایت نکردن توصیه‌های پزشک معالج میزان تورم را تشدید خواهد کرد، بنابراین توصیه‌هایی مانند چسب‌زدن بینی به‌طور صحیح در کاهش و بهبود ورم بینی خیلی تاثیر دارد. همچنین تغذیه مناسب بعد از عمل و مصرف کم‌نمک از عوامل مهم در کاهش و بهبود سریع ورم بینی بعد از عمل جراحی است.

تزریق کورتون در چه مواردی تجویز می‌شود

برای این‌که قوس ظریف پشت بینی حفظ شود، پس از جراحی بینی، گاهی کورتن تزریق می‌شود، چراکه تشکیل فیبروز و به‌دنبال آن ایجاد ورم بینی روی شکل ظاهر بینی اثر منفی دارند.

 • افرادی که پوست بینی‌شان ضخیم است.
 • بیمارانی که روند بهبودی و کاهش ورم بینی‌شان طبق برنامه پیش نرود.
 • بیمارانی که جراحی ترمیمی انجام می‌دهند.

اثرگذاری کورتون و تریامسینولون

بهترین زمان برای تزریقات، ۴ تا ۶ هفته پس از عمل است، زیرا بهتر است به بدن اجازه داده شود تا روند ترمیم بافت را به‌طور یکنواخت شروع کند و ممکن است با تزریق زودهنگام کورتون با فرورفتگی‌هایی در نوک بینی مواجه شد.

معمولا بعد از تزریق کورتون یک هفته طول می‌کشد که بیمار اولین تغییرات را احساس کند. برخی تحقیقات زمان دو تا سه هفته را برای شروع اثربخشی ذکر کرده‌اند و گروهی شش هفته.

اما آمپول تریامسینولون بلافاصله پس از تزریق عملکردش را در بدن شروع می‌کند، ولی هفته‌ها تا ماه‌ها زمان می‌برد که اثرات نهایی‌اش را بتوان مشاهده کرد.

استفاده یا عدم استفاده از کورتون و تریامسینولون به نظر جراح بنا به شرایط تعیین می‌شود.

روند کاهش ورم بینی بعد از عمل

مرحله التهاب: این مرحله یک هفته الی 10 روز طول می‌کشد. درد و تورم زیاد و زخم‌های جراحی قرمز است. در این مرحله بیمار حتما باید داروهایی که پزشک تجویز کرده را مصرف کند.

مرحله تکثیر: در این مرحله در اطراف بینی و زخم، کلاژن‌سازی انجام می‌شود که موجب ضخیم‌شدن بافت بینی و ضخم‌ها می‌شود. در این مرحله که حدود یک الی شش هفته طول می‌کشد حس عصبی هم برمی‌گردد.

مرحله ترمیم: کلاژن اضافی تجزیه و بافت سخت بینی کم‌کم‌ نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود. تورم نوک بینی دیرتر از سایر اجزای بینی از بین می‌رود.

راه‌های پیشگیری از تورم بینی بعد از عمل

 • به توصیه‌های پزشک خود موبه‌مو عمل کنید.
 • دو هفته قبل از عمل، مراقبت‌ها را شروع کنید.
 • مصرف داروهای بدون نسخه و مکمل‌های گیاهی را متوقف کنید.
 • سیگار نکشید.
 • تغذیه سالم داشته باشید.

روش‌هایی برای کاهش ورم بینی از عمل زیبایی

 • بعد از عمل بینی باید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • برای بهبود گردش خون به ناحیه صورت هنگام استراحت با قراردادن دو بالشت در زیر سر خود، سر را بالاتر از حد معمول قرار دهید.
 • پانسمان و بخیه‌ها را دستکاری نکنید.
 • رعایت رژیم غذایی: از خوردن غذاهای گرم، داغ و جویدنی خودداری کنید.
 • هنگام استحمام از آب ولرم استفاده کنید، چراکه آب داغ موجب تشدید تورم بینی می‌شود.
 • پیاده‌روی کنید.
 • داروها را طبق دستور پزشکتان استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • نوک بینی را به‌طور صحیح و طبق آموزش پزشک چسب بزنید.
 • از خم‌کردن سرتان خودداری کنید.
 • سعی کنید در معرض نور خورشید و لامپ‌های حرارتی قرار نگیرید.

برای کاهش ورم بینی چه بخوریم، چه نخوریم

 • مصرف سدیم را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.
 • مایعات و آبمیوه‌های طبیعی از قبیل آناناس و کرفس بنوشید.
 • از خوردن غذاهایی که احتیاج به جویدن طولانی‌مدت دارند و سفت هستند، خودداری کنید.
 • پرهیز از مصرف الکل و تنباکو حداقل چهار هفته قبل و بعد از عمل

تاثیر چسب زدن بر ورم بینی

بعد از عمل زیبایی بینی، برای کاهش تورم بینی، باید از چسب مخصوص بینی استفاده ‌شود.

شایان ذکر است، استفاده از چسب بینی در ۴ هفته اول پس از عمل بینی، به  کاهش تورم بینی کمک زیادی می‌کند، همچنین موجب تسریع در چسبیدن پوست بینی به غضروف می‌شود. مزیت دیگر این است که تحت فشار بودن بینی توسط چسب باعث ترمیم و بازسازی بافت‌ها با تحریک کلاژن‌سازی در اطراف نواحی بخیه‌ها می‌شود.

با توجه به نازک و کلفت‌ بودن پوست، مدت زمان چسب‌زدن از حدود یک تا سه ماه متغیر است. به بیمارانی که دارای پوست نازک و شفاف هستند توصیه می‌شود حداقل تا یک ماه روی بینی خود چسب بزنند و افرادی که دارای پوست ضخیم‌تری هستند بین 2 تا 3 ماه توصیه می‌شود از چسب بینی استفاده کنند، البته برخی از بیماران از پوست حساسی برخوردارند و نمی‌توانند روی بینی خود چسب بزنند، بنابراین چسب‌زدن متوقف می‌شود تا مشکل خارش و التهابش حل شود.

گفتنی است، در هفته‌ اول بعد از عمل بینی، چسب زدن هم روی فرم بینی تائیر دارد هم روی ورم آن، اما از هفته دوم به بعد فقط روی ورم بینی تاثیر دارد. به عبارت دیگر، اگر دوست دارید ورم بینی‌تان زودتر برطرف شود، می‌توانید از هفته دوم به بعد، باز هم چسب بزنید، اگر هم نزنید اتفاق مهمی نمی‌افتد. البته یکی از دلایل چسب زدن بینی نوعی اعلام هشدار برای اطرافیان است، درواقع به اطرافیان هشدار می‌دهید که بینی شما تازه عمل شده و باید مواظب آن باشند.

چه مدت بعد از جراحی ورم بینی از بین می‌رود؟

60 تا 70 درصد ورم بینی دو ماه بعد از جراحی از بین می‌رود. بعد از یک سال جراحی حدودا 80 تا 90 درصد ورم از بین می‌رود. از 2 تا 5 سال بعد از عمل زیبایی بینی، ورم به‌طور کامل از بین می‌رود و نتیجه نهایی عمل مشخص می‌شود.

The last comment and 7 other comment(s) need to be approved.
guest
63 سوال خود را از دکتر برومند اینجا بپرسید:
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
محبوبه
محبوبه
آذر 1, 1399 3:17 ب.ظ

دکتر جان من 5 سال دنبال دکتری برای عمل بودم و عمل بینی به روش باز انجام دادم انقدر دست شما سبک بود که من بعد یک هفته هیچ کبودی و خیلی کم ورم بینی داشتم بهترین عمل باز به نظر من بینی من هم زیبا و هم خیلی سایزه به دوستان گلمم شما رو توصیه کردم فکر نمی کنم از من حساس تر بیماره داشته بودین جدا ممنون از عمل زیبای شما

tinarashidi
tinarashidi
آذر 2, 1399 6:35 ب.ظ

من حدود 53 روز پیش به روش باز عمل شدم البته پیش یه دکتر دیگه. و مشکلم اینه که سوراخهای بینیم اصلا تقارن نداره. چون از بغل اصلا بخیه نداره. و این قضیه خیلی ناراحتم کرده.

miss.m448
miss.m448
مهر 30, 1399 4:53 ب.ظ

من 6 ماه پیش یه دکتر دیگه بینیمو عمل کردم اما هنوز خط لاله بینیم مشخص نیس. آیا هنوز ورم داره؟؟؟

اعظم تیموری نیا
اعظم تیموری نیا
پاسخ به  دکتر پیمان برومند
مرداد 25, 1400 3:59 ب.ظ

سلام آقای دکترمن دیروزعمل کردم داخل دماغم خون خشک شده نمیتونم درست نفس بکشم هرچقدم شستشومیزنم خارج نمیشه چیکارکنم

لیلا شاهمیرزالو
لیلا شاهمیرزالو
اسفند 17, 1399 11:57 ب.ظ
 1. سلام دکتر من سه هفته س عمل کردم دکتر که من عمل کرده میگه بینی استخونش داره باز انحراف میگیره توی این سه هفته یک بارم استخوان بینم شکست تا درست بشه ایا این حرف دکتر درسته ممنون میشم. جواب بدین
ارغوان
ارغوان
فروردین 2, 1400 2:03 ق.ظ

سلام من ۶ ماه پیش بینیم و عمل کردم تقریبا از ماه دوم ی برامدگی گرد رو قسمت خط لاله راست بینیم ی کم نزدیک نوک بینیم ظاهر شد ک رفته رفته نوک بینیم و کج کرد ماه پنجم دکترم برام امپول تریامسینولون تزریق کرد خیلی بهتر شد و انراف نوک بینیمم خیلی بهتر شد اما هنوز از بین نرفته و هست و تو شمایل کلی بینیم تاثیر گذاشته نمیونم ک دوباره دکتر ب ام امپول تزریق کن درسته یا اینکه بمونم تا یکسال ؟ میشه راهنماییم کنید

متی
متی
پاسخ به  دکتر پیمان برومند
شهریور 2, 1400 11:49 ق.ظ

سلام دکتر من ۱ ماهه عمل کردم مشروب قلیون استفاده میکنم ایا ضرره یا ورم زیاد میشه؟

زهرا
زهرا
فروردین 19, 1400 5:20 ب.ظ

سلام من 3هفته عمل کردم خیلی خیلی ورم داره ازقبل عملمم بیشتره.. نیاز ب امپول نیست ینی؟

نفس
نفس
فروردین 20, 1400 6:05 ب.ظ

سلام‌ آقای دکتر من ۴ ماه هست که پیش دکتر دیگه ای عمل کردم. روی قوس بینیم یک ناهمواری کوچیک بود مثل قوز. امروز دکتر برام کورتن تزریق کرد. چقدر امکان داره رفع بشه کاملا؟

پانی
پانی
پاسخ به  نفس
شهریور 9, 1400 12:27 ب.ظ

سلام عزیزم منم همینجوری شدم.برامدگیتون رفع شد؟چقدر طول کشبد ؟چجوریاست

اسی
اسی
اردیبهشت 5, 1400 4:34 ب.ظ

بعد از ۴ یا ۵ سال هم تزریق کورتون ورم رو کم می کنه؟

Rezqi
Rezqi
اردیبهشت 14, 1400 11:39 ق.ظ

سلام اقای دکتر من بینیمو دو و ماهو خورده ایه ک عمل کردم رو قوسش یه ورم استخونی داره و نوکش هم ورم داره پنج روز پیش کورتون تزریق شد ولی هنوز ورمش نخابیده بنظرتون حل شدنیه؟

😔😔😔
😔😔😔
خرداد 23, 1400 10:55 ق.ظ

سلام اقای دکتر روز بخیر وخدمت شما اقای دکتر من ۳ ماه میشه که عمل کردم ولی وقتی چسب رو باز میکنم پره سمت راست بینیم کج میشع ومیاد پایین بینیم رو کج نشون میده من خیلی ناراحتم باید چیکار کنم

زهرا
زهرا
پاسخ به  دکتر پیمان برومند
تیر 15, 1400 11:26 ب.ظ

سلام .بینی من یازده ماه عمل کردم ولی هنوز ورم داره هرکی میبنه میگه انگار عمل نکردی به نظر شما فرم بینی عوض میشه خیلی نگران هستم ممنون از راهنماییتون

پرنیا
پرنیا
مرداد 1, 1400 7:12 ب.ظ

سلام .من دوهفتس عمل کردم ولی یه چشمم نسبت به چشم دیگم کوچیک تر شده .به نظرتون ورمه یا ممکنه با عمل اینجوری شده باشه؟؟

عمادیان
عمادیان
مرداد 16, 1400 5:41 ق.ظ

سلام وقتتون بخیر
مدت 3 سال و 8 ماه از عمل بینی می گذرد.گاهی به دلیل ورم بینی با توجه به اینکه فرم بینی نیمه گوشتی در نوک بینی داشتم، از چسب استفاده می کنم.
به توصیه شما این روند درسته و یا اینکه چسب زدن را کلا به پایان برسانم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

مریم نوروزخانی
مریم نوروزخانی
مرداد 18, 1400 2:45 ب.ظ

سلام من ۶ ماه بینیم رو عمل کردم هنوز خیلی ورم داره هیچ دارویی هم دکترم نداده چه چیزی استفاده کنم تا ورم از بین بره

ایدا
ایدا
مرداد 24, 1400 7:12 ب.ظ

سلام دکتر خسته نباشید من الان ۴۰ روزه ک عمل کردم و خب بینی گوشتی داشتم امروز جراحم گفت حدود ۲۰ روز دیگه برم و تزریق روی بینیم انجام بده ورمش بخوابه چند مدت پیشم آمپول بتا زدم البته اونو داخل بینی نبود ..‌.و الان میترسم ک این آمپول ها ورم بینی بزنم میخواستم بدونم اگه نزنم مشکلی پیش میاد و فرمش تغیر میکنه یا فقط ورمش دیر تر میخوابه؟؟

زهرا
زهرا
شهریور 1, 1400 9:28 ق.ظ

سلام وقت بخیر چند وقت بعد از عمل بینی میشه اقدام برا بارداری کرد؟آیا تاثیری روی فرم بینی داره؟میشه بعد زایمان آمپور کورتون زد؟؟

بهناز
بهناز
شهریور 12, 1400 3:09 ق.ظ

سلام دکتر من ۳ ماهه بینیمو عمل کردم چسب که میزنم بینیم فرم قشنگی میگیره ولی چسب که باز میکنم بینیم ورم میکنه باز این قضیه خیلی نگرانم کرده .لازمه برم پیش دکترم آمپول کورتون تزریق کنه؟همین اینکه نوک بینیم ی کم انحراف داره با تزریق آمپول درست میشه؟

محمد
محمد
شهریور 15, 1400 2:00 ب.ظ

سلام من ۹ ماهه عمل کردم و تو این ۹ ماه کمی از ورم بینیم خابیده اما ناحیه نوک بینیم هنوز ورم داره من کارم سنگینه و مدام خمو راست میشم باشگاهم میرم سنگین تمرین میکنم مکمل های بدن سازی هم میخورم پیش دکترم رفتم که کرتون بزنم اما قبول نکرد گفت دماغت ورم نداره اما من فشارو رو نوک بینیم حس میکنم اما دکتر زیر بار نمیره میگه تا یه سال صبر کن میخوابه ورمش میگه کورتون بزنی دماغتو چال میکنه پوستتو نازک میکنه البته من پوست نوک‌بینیم ضخیمه بنظرتون چیکار کنم کورتون بزنم یا صبر کنم میترسم همین… ادامه‌مطلب

ادمین سایت
ادمین سایت
ویرایشگر
پاسخ به  محمد
شهریور 17, 1400 2:36 ب.ظ

سلام پزشکتون درست میگن. ضمنا شما کار سنگین هم انجام میدین و این باعث تورم میشه. زودتر از یک سال نمیشه قضاوت کرد. صبور باشید

سارا
سارا
شهریور 16, 1400 11:06 ب.ظ

سلام آقای دکتر خسته نباشید ، من حدود سه ماه هست ک عمل کردم الان یک طرف بینیم ورم داره نسبت به طرف دیگه بیشتر از پره های بینیم ورمه یک دست هست تا بالا ، از روز دهم عملم هم قرص نورم اسکین میخورم ، حالا برا تزریق کورتون خیلی مردد هستم ک آیا ورمه میخوابه به مرور نگران نباشم ، چون هم از عوارض کورتون میترسم و هم اینکه میگن بعد از 6 ماه کورتون دیگه زیاد اثری نداره و باعث فرورفتگی جای تزریق میشه ، ممنون میشم راهنمایی کنید

ادمین سایت
ادمین سایت
ویرایشگر
پاسخ به  سارا
شهریور 17, 1400 2:34 ب.ظ

سلام. بینی تا یک سال ورم داره. زودتر از یک سال نمیشه قضاوت کرد. باید صبرکنید

خسروی
خسروی
پاسخ به  ادمین سایت
شهریور 21, 1400 1:16 ق.ظ

سلام آقای دکتر من ۱۰ ماهه که عمل کردم ورم بینی م به شدت زیاده طوریکه بقیه میگن انگار نه انگار عمل کردم، خرداد ماه امسال کورتون داخل بینیم تزریق کردن گفتن یک ماه بعد بازم باید تزریق کنم متاسفانه مطب تعطیل شد، میشه آمپول کورتون یا بتامتازون ال آ عضلانی تزریق کنم ؟ تاثیر داره ؟

ترانه
ترانه
شهریور 19, 1400 3:14 ق.ظ

سلام آقای دکتر من ۳ ماه عمل کردم بینیم گوشتی بود بعد از عملم هم بزرگ آیا هنوز ورم داره آمپول بزنم یا نه

عباسیان
عباسیان
شهریور 22, 1400 8:05 ق.ظ

والا این زمانی که ایشون فرمودند بعید میدونم عمر من کفاف بده

حانی
حانی
شهریور 22, 1400 8:59 ب.ظ

سلام و عرض ادب
من ۲۳ روز هست که عمل کردم ولی سوراخ های بینیم هم اندازه نیستن. پره های و نوک بینیم هیچ مشکلی ندارن اما سوراخ ها یکی کوچکتر است قبل از عمل سوراخ های بینیم متقارن بودن ولی الان نیستن. آیا ممکنه این عدم تقارن ورم یک طرفه نباشه و همینجوری باقی بمونه ؟چون توی این بیست روز اصلا تغییر رو به بهبودی در تغیر سایز سوراخ بینیم مشاهده نمیکنم ضمن اینکه بینیم از وسط برش خورده و کناره ها دست نخوردن ممنون میشم پاسخ بدید خیلی نگرانم

فائزه
فائزه
شهریور 24, 1400 2:27 ب.ظ

سلام‌ وقتتون بخیر تقریبا۳۷ روزه عمل کردم و احساس میکنم‌بالای بینیم و کمی نزدیک چشمم یه مقدار غضروف گرد تجمع پیدا کرده چکار کنم؟

بفرین رحمن بیگی
بفرین رحمن بیگی
شهریور 29, 1400 9:42 ق.ظ

سلام اقای دکتر من دو روزە کە بینیم رو عمل کردم .باید پانسمان جلویمبینیم رو عوض کنم ؟و درد و ورم هم دارم میتونم شیاف دیکلفناک و قرص اناهیل مصرف کنم ؟

Zeynab
Zeynab
شهریور 31, 1400 4:10 ب.ظ

سلام آقای دکتر بنده الان نزدیک به چهار ماه عمل بینی انجام دادم اما اطراف بینی ورمه کنار گونه بنظر شما ورم می‌تونه باشه یا استخون صورتمه؟

Nili
Nili
مهر 6, 1400 10:52 ب.ظ

سلام وقت بخیر
من ۵ ماهه ک بینیمو عمل کردم و هنوز کلی ورم داره ایا نیاز ب زدن کورتون هست؟

وانیا رضایی
وانیا رضایی
مهر 7, 1400 2:12 ب.ظ

سلام اقای دکتر من یکسال و نیم هست بینی امو عمل کردم ،از قبل بینی دو طرف ورم و قوس به وجود امده همینطور قوسهای کوچیک از بالا در امتداد زاویه گوشه چشمم و فرم چند ماه پیش را نداره برای برطرف کردن این مشکل باید چیکار کنم،دکترمم حاضر نیس این نقصها را قبول کنه و میگه مشکلی نیس،ممنون میشم راهنماییم کنید

پریسا
پریسا
مهر 7, 1400 8:39 ب.ظ

سلام دکتر من کمتر از سه هفته اس ک عمل کردم و ورم زیادی دارم دکترم ب خاطر ورم امپول تریامسینولون تجویز کرده. ایا زود نیس. زدن این امپول باعث تو رفتگی احتمالی ی قسمت از بینی نمیشه؟

کرمی
کرمی
مهر 7, 1400 9:32 ب.ظ

سلام اقای دکتر من ۲ماه هست بینی عمل کردم یه قوز داشت الان قوزه برداشته شده حالت فرو رفتگی شده .نوک بینیم خیلی ورم داره گوشتی بوده .
دست رسی به دکترم ندارم علت چیه ؟؟