اگرچه عمل زیبایی بینی، نسبت به اعمال جراحی دیگر سبک است، اما با عوارضی مثل تورم و کبودی همراه است که معمولا این ورم التهابی، موقتی است و بهبود آن دو، سه هفته زمان می‌برد، بنابراین برای برگشت به حالت طبیعی خود عجله نکنید. البته میزان ورم در افراد مختلف متفاوت است. لازم به یادآوری است، بیمارانی که دارای بینی گوشتی هستند ورم بیش‌تری را تجربه می‌کنند.

تورم اولیه (تورم پوست)

این تورم که یک واکنش التهابی برای ترمیم ناحیه ضربه‌خورده است، ناشی از افزایش مایع بین‌سلولی است و اغلب تا یک الی سه ماه بعد از عمل وجود دارد. اگر نحوه جراحی‌کردن ظرافت بیش‌تری داشته باشد، با استخوان‌ها با ملایمت بیش‌تری برخورد شود و پوست با ظرافت بیش‌تری از اسکلت بینی جدا شود، تورم و کبودی کم‌تر خواهد بود. به هر میزان که پوست بینی ضخیم‌تر باشد تجمع مایع بین‌سلولی در آن بیش‌تر بوده، بنابراین مدت بیش‌تری طول می‌کشد تورم برطرف شود.

عوامل تاثیرگذار در ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی

هرچند ایجاد تورم بعد از عمل زیبایی بینی کاملا طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است، اما شدت و میزان آن، از فردی به ‌فرد دیگر فرق می‌کند.

ضخامت پوست بینی: ورم در بینی‌های استخوانی به‌دلیل اینکه پوست بینی نازک و بافت غضروفی قوی است، کم‌تر است، اما در  بینی‌های گوشتی به‌خاطر ضخامت پوست بینی و اعمال تغییرات در حین جراحی برای رسیدن به نتیجه مطلوب، ورم بعد از عمل بیش‌تر است.

مهارت جراح: تکنیک و ظرافت دست جراح فاکتور مهمی در میزان تورم بعد از عمل زیبایی بینی است. یک برش دقیق و ظرافت در عمل، تورم را محدود می‌کند. در هر دو روش باز و بسته اگر جراحی به‌درستی انجام نشود، تورم بیش از اندازه ایجاد می‌شود، بنابراین روش جراحی به‌تنهایی در میزان تورم تاثیر آن‌چنانی ندارد.

میزان تغییرات بینی: میزان ایرادات بینی و تغییراتی که باید حین عمل زیبایی بینی روی غضروف بینی انجام می‌شود، بیش‌تر باشد بالطبع زخم‌های جراحی بیش‌تر  و در نتیجه تورم هم بیش‌تر خواهد بود.

رعایت توصیه‌های مراقبت بعد از عمل: رعایت نکردن توصیه‌های پزشک معالج میزان تورم را تشدید خواهد کرد، بنابراین توصیه‌هایی مانند چسب‌زدن بینی به‌طور صحیح در کاهش و بهبود ورم بینی خیلی تاثیر دارد. همچنین تغذیه مناسب بعد از عمل و مصرف کم‌نمک از عوامل مهم در کاهش و بهبود سریع ورم بینی بعد از عمل جراحی است.

تزریق کورتون در چه مواردی تجویز می‌شود

برای این‌که قوس ظریف پشت بینی حفظ شود، پس از جراحی بینی، گاهی کورتن تزریق می‌شود، چراکه تشکیل فیبروز و به‌دنبال آن ایجاد ورم بینی روی شکل ظاهر بینی اثر منفی دارند.

 • افرادی که پوست بینی‌شان ضخیم است.
 • بیمارانی که روند بهبودی و کاهش ورم بینی‌شان طبق برنامه پیش نرود.
 • بیمارانی که جراحی ترمیمی انجام می‌دهند.

اثرگذاری کورتون و تریامسینولون

بهترین زمان برای تزریقات، ۴ تا ۶ هفته پس از عمل است، زیرا بهتر است به بدن اجازه داده شود تا روند ترمیم بافت را به‌طور یکنواخت شروع کند و ممکن است با تزریق زودهنگام کورتون با فرورفتگی‌هایی در نوک بینی مواجه شد.

معمولا بعد از تزریق کورتون یک هفته طول می‌کشد که بیمار اولین تغییرات را احساس کند. برخی تحقیقات زمان دو تا سه هفته را برای شروع اثربخشی ذکر کرده‌اند و گروهی شش هفته.

اما آمپول تریامسینولون بلافاصله پس از تزریق عملکردش را در بدن شروع می‌کند، ولی هفته‌ها تا ماه‌ها زمان می‌برد که اثرات نهایی‌اش را بتوان مشاهده کرد.

استفاده یا عدم استفاده از کورتون و تریامسینولون به نظر جراح بنا به شرایط تعیین می‌شود.

روند کاهش ورم بینی بعد از عمل

مرحله التهاب: این مرحله یک هفته الی 10 روز طول می‌کشد. درد و تورم زیاد و زخم‌های جراحی قرمز است. در این مرحله بیمار حتما باید داروهایی که پزشک تجویز کرده را مصرف کند.

مرحله تکثیر: در این مرحله در اطراف بینی و زخم، کلاژن‌سازی انجام می‌شود که موجب ضخیم‌شدن بافت بینی و ضخم‌ها می‌شود. در این مرحله که حدود یک الی شش هفته طول می‌کشد حس عصبی هم برمی‌گردد.

مرحله ترمیم: کلاژن اضافی تجزیه و بافت سخت بینی کم‌کم‌ نرم و انعطاف‌پذیر می‌شود. تورم نوک بینی دیرتر از سایر اجزای بینی از بین می‌رود.

راه‌های پیشگیری از تورم بینی بعد از عمل

 • به توصیه‌های پزشک خود موبه‌مو عمل کنید.
 • دو هفته قبل از عمل، مراقبت‌ها را شروع کنید.
 • مصرف داروهای بدون نسخه و مکمل‌های گیاهی را متوقف کنید.
 • سیگار نکشید.
 • تغذیه سالم داشته باشید.

روش‌هایی برای کاهش ورم بینی از عمل زیبایی

 • بعد از عمل بینی باید از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • برای بهبود گردش خون به ناحیه صورت هنگام استراحت با قراردادن دو بالشت در زیر سر خود، سر را بالاتر از حد معمول قرار دهید.
 • پانسمان و بخیه‌ها را دستکاری نکنید.
 • رعایت رژیم غذایی: از خوردن غذاهای گرم، داغ و جویدنی خودداری کنید.
 • هنگام استحمام از آب ولرم استفاده کنید، چراکه آب داغ موجب تشدید تورم بینی می‌شود.
 • پیاده‌روی کنید.
 • داروها را طبق دستور پزشکتان استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین خودداری کنید.
 • نوک بینی را به‌طور صحیح و طبق آموزش پزشک چسب بزنید.
 • از خم‌کردن سرتان خودداری کنید.
 • سعی کنید در معرض نور خورشید و لامپ‌های حرارتی قرار نگیرید.

برای کاهش ورم بینی چه بخوریم، چه نخوریم

 • مصرف سدیم را در رژیم غذایی خود به حداقل برسانید.
 • مایعات و آبمیوه‌های طبیعی از قبیل آناناس و کرفس بنوشید.
 • از خوردن غذاهایی که احتیاج به جویدن طولانی‌مدت دارند و سفت هستند، خودداری کنید.
 • پرهیز از مصرف الکل و تنباکو حداقل چهار هفته قبل و بعد از عمل

تاثیر چسب زدن بر ورم بینی

بعد از عمل زیبایی بینی، برای کاهش تورم بینی، باید از چسب مخصوص بینی استفاده ‌شود.

شایان ذکر است، استفاده از چسب بینی در ۴ هفته اول پس از عمل بینی، به  کاهش تورم بینی کمک زیادی می‌کند، همچنین موجب تسریع در چسبیدن پوست بینی به غضروف می‌شود. مزیت دیگر این است که تحت فشار بودن بینی توسط چسب باعث ترمیم و بازسازی بافت‌ها با تحریک کلاژن‌سازی در اطراف نواحی بخیه‌ها می‌شود.

با توجه به نازک و کلفت‌ بودن پوست، مدت زمان چسب‌زدن از حدود یک تا سه ماه متغیر است. به بیمارانی که دارای پوست نازک و شفاف هستند توصیه می‌شود حداقل تا یک ماه روی بینی خود چسب بزنند و افرادی که دارای پوست ضخیم‌تری هستند بین 2 تا 3 ماه توصیه می‌شود از چسب بینی استفاده کنند، البته برخی از بیماران از پوست حساسی برخوردارند و نمی‌توانند روی بینی خود چسب بزنند، بنابراین چسب‌زدن متوقف می‌شود تا مشکل خارش و التهابش حل شود.

گفتنی است، در هفته‌ اول بعد از عمل بینی، چسب زدن هم روی فرم بینی تائیر دارد هم روی ورم آن، اما از هفته دوم به بعد فقط روی ورم بینی تاثیر دارد. به عبارت دیگر، اگر دوست دارید ورم بینی‌تان زودتر برطرف شود، می‌توانید از هفته دوم به بعد، باز هم چسب بزنید، اگر هم نزنید اتفاق مهمی نمی‌افتد. البته یکی از دلایل چسب زدن بینی نوعی اعلام هشدار برای اطرافیان است، درواقع به اطرافیان هشدار می‌دهید که بینی شما تازه عمل شده و باید مواظب آن باشند.

چه مدت بعد از جراحی ورم بینی از بین می‌رود؟

60 تا 70 درصد ورم بینی دو ماه بعد از جراحی از بین می‌رود. بعد از یک سال جراحی حدودا 80 تا 90 درصد ورم از بین می‌رود. از 2 تا 5 سال بعد از عمل زیبایی بینی، ورم به‌طور کامل از بین می‌رود و نتیجه نهایی عمل مشخص می‌شود.

The last comment and 1 other comment(s) need to be approved.
guest
19 سوال خود را از دکتر برومند اینجا بپرسید:
قدیمی‌ترین
جدیدترین بیشترین امتیاز
Inline Feedbacks
View all comments
محبوبه
محبوبه
آذر 1, 1399 3:17 ب.ظ

دکتر جان من 5 سال دنبال دکتری برای عمل بودم و عمل بینی به روش باز انجام دادم انقدر دست شما سبک بود که من بعد یک هفته هیچ کبودی و خیلی کم ورم بینی داشتم بهترین عمل باز به نظر من بینی من هم زیبا و هم خیلی سایزه به دوستان گلمم شما رو توصیه کردم فکر نمی کنم از من حساس تر بیماره داشته بودین جدا ممنون از عمل زیبای شما

tinarashidi
tinarashidi
آذر 2, 1399 6:35 ب.ظ

من حدود 53 روز پیش به روش باز عمل شدم البته پیش یه دکتر دیگه. و مشکلم اینه که سوراخهای بینیم اصلا تقارن نداره. چون از بغل اصلا بخیه نداره. و این قضیه خیلی ناراحتم کرده.

miss.m448
miss.m448
مهر 30, 1399 4:53 ب.ظ

من 6 ماه پیش یه دکتر دیگه بینیمو عمل کردم اما هنوز خط لاله بینیم مشخص نیس. آیا هنوز ورم داره؟؟؟

لیلا شاهمیرزالو
لیلا شاهمیرزالو
اسفند 17, 1399 11:57 ب.ظ
 1. سلام دکتر من سه هفته س عمل کردم دکتر که من عمل کرده میگه بینی استخونش داره باز انحراف میگیره توی این سه هفته یک بارم استخوان بینم شکست تا درست بشه ایا این حرف دکتر درسته ممنون میشم. جواب بدین
ارغوان
ارغوان
فروردین 2, 1400 2:03 ق.ظ

سلام من ۶ ماه پیش بینیم و عمل کردم تقریبا از ماه دوم ی برامدگی گرد رو قسمت خط لاله راست بینیم ی کم نزدیک نوک بینیم ظاهر شد ک رفته رفته نوک بینیم و کج کرد ماه پنجم دکترم برام امپول تریامسینولون تزریق کرد خیلی بهتر شد و انراف نوک بینیمم خیلی بهتر شد اما هنوز از بین نرفته و هست و تو شمایل کلی بینیم تاثیر گذاشته نمیونم ک دوباره دکتر ب ام امپول تزریق کن درسته یا اینکه بمونم تا یکسال ؟ میشه راهنماییم کنید

زهرا
زهرا
فروردین 19, 1400 5:20 ب.ظ

سلام من 3هفته عمل کردم خیلی خیلی ورم داره ازقبل عملمم بیشتره.. نیاز ب امپول نیست ینی؟

نفس
نفس
فروردین 20, 1400 6:05 ب.ظ

سلام‌ آقای دکتر من ۴ ماه هست که پیش دکتر دیگه ای عمل کردم. روی قوس بینیم یک ناهمواری کوچیک بود مثل قوز. امروز دکتر برام کورتن تزریق کرد. چقدر امکان داره رفع بشه کاملا؟

اسی
اسی
اردیبهشت 5, 1400 4:34 ب.ظ

بعد از ۴ یا ۵ سال هم تزریق کورتون ورم رو کم می کنه؟

😔😔😔
😔😔😔
خرداد 23, 1400 10:55 ق.ظ

سلام اقای دکتر روز بخیر وخدمت شما اقای دکتر من ۳ ماه میشه که عمل کردم ولی وقتی چسب رو باز میکنم پره سمت راست بینیم کج میشع ومیاد پایین بینیم رو کج نشون میده من خیلی ناراحتم باید چیکار کنم

زهرا
زهرا
پاسخ به  دکتر پیمان برومند
تیر 15, 1400 11:26 ب.ظ

سلام .بینی من یازده ماه عمل کردم ولی هنوز ورم داره هرکی میبنه میگه انگار عمل نکردی به نظر شما فرم بینی عوض میشه خیلی نگران هستم ممنون از راهنماییتون