از آنجایی که از جراحی زیبایی بینی از عمل‌های سبک و کم‌عارضه در امر زیبایی شناخته می‌شود، اغلب افراد برای بهبود ظاهر خود و داشتن بینی خوش‌فرم‌تر و برخی هم به‌منظور بهبود برخی مشکلات تنفسی سراغ این جراحی می‌روند. حال این سوال پیش می‌آید که بینی گوشتی یا استخوانی کدام نتیجه بهتر دارد.

لازم به ذکر است، جراحی زیبایی بینی در مورد عمل بینی گوشتی و استخوانی شامل ملاحظات مختلفی می‌‌شود، بنابراین اگر در جراحی بینی خود مصمم هستید ما به شما توصیه می‌کنیم پیش از عمل، هر آنچه می‌خواهید و لازم است، بدانید را مطالعه کنید.

جراحی بینی

در مرحله اول پیشنهاد می‌شود، مقالات جراحان ماهر را مطالعه کنید تا معیار شما برای انتخاب متخصص جراحی بینی باشد، چراکه انتخاب پزشک معالج، فاکتور مهمی در افزایش حداکثری میزان رضایت از عمل به‌شمار می‌رود. توجه داشته باشید در مورد نحوه‌ انجام عمل و عارضه‌های پس از عمل از پزشک خود به‌طور دقیق سوال بپرسید تا میزان رضایتتان از عمل بیشتر شود. همچنین باید توجه کنید که بینی شما از کدام نوع است؛ استخوانی یا گوشتی. اگر بینی‌تان گوشتی است در مورد بازگشت گوشت بعد از عمل و درصد موفقیت عمل، از دکتر خود سوال کنید.

البته باید در نظر داشت که علاوه بر مهارت و توانمندی جراح، عوامل دیگری هم در نتیجه جراحی موثر هستند.

 • گوشتی یا استخوانی‌‌بودن بینی
 • جنس پوست یعنی کلفت و نازک‌بودن و انعطاف‌پذیری آن
 • وجود مشکلات ساختاری بینی مثل انحراف در تیغه بینی
 • انتظار و توقع بیمار از جراحی بینی

بینی گوشتی

دارای ساختمان استخوانی – غضروفی ضعیف با پوست ضخیم است. این نوع بینی دارای غدد چربی متعددی است. پوست بینی گوشتی به دو دسته بینی با پوست نرمال و بینی با پوست ضخیم تقسیم‌بندی‌ می‌شود. جراحی بینی گوشتی به‌دلیل پوست ضخیم در بینی، کمی‌ سخت‌تر و تکنیکال‌تر از جراحی بینی استخوانی است.

مشخصات بینی گوشتی

 • پوست بینی ضخیم است.
 • نوک بینی پهن است که استخوانی در زیر آن احساس نمی‌شود.
 • پوست بینی چرب و منافذ روی بینی بزرگ است.
 • پره‌های بینی بلندتر، پهن‌تر و ضخیم است.
 • غضروف و استخوان بینی گوشتی ضعیف است.

*پوست ضخیم، یک چالش مهم در جراحی بینی

موضوع مهم در جراحی بینی، ضخامت پوست در آن قسمت است. بینی با پوست ضخیم آشکارترین عیوب اسکلت زیرین را هم پنهان می‌کند. پوست بینی فوق‌العاده ضخیم، به‌عنوان یک چالش بزرگ در جراحی بینی مطرح است که باعث شده برخی پزشکان از جراحی این نوع پوست خودداری کنند.

بینی گوشتی به‌شکل قبل از عمل بازمی‌گردد؟

شاید اولین نگرانی در بین افرادی که دارای بینی گوشتی هستند این است که آیا پس از عمل بینی گوشتی و گذر زمان، بینی حالت خود را حفظ می‌کند یا به فرم سابق خود بازمی‌گردد؟ اگرچه در گذشته به‌دلیل سنتی‌تربودن این عمل، شکل بینی پس از عمل دچار تغییر می‌شد، اما امروزه با متدهای جدیدی که برای این عمل انجام می‌شود، ریسک آن به کمترین حد ممکن و حتی به صفر رسیده است. در صورتی که جراح تشخیص دهد برای نازک‌ترشدن فرم سر بینی باید چربی زیر بینی برداشته شود، اگر برداشتن چربی با دقت و به‌صورت یکنواخت انجام نگیرد، منجر به بدفرمی سر بینی شده و در صورتی که بیش از اندازه برداشته شود باعث اختلال در خون‌رسانی نوک بینی شده و عوارض بدی برای بیمار خواهد داشت. اگرچه انتخاب جراح باتجربه برای مشاوره پیش از جراحی عمل بینی گوشتی این احتمال را به صفر می‌رساند.

گفتنی است، به‌دلیل اینکه بینی‌های گوشتی غضروف و استخوان‌بندی ضعیف‌تری دارند و در جراحی بینی، بیشترین قسمت پوست و پره‌های بینی تحت‌تاثیر قرار می‌گیرند، امکان اینکه به‌خاطر ضعف غضروف‌های قسمت پایین بینی، پس از گذشت مدتی از جراحی، سر بینی به سمت پایین متمایل شود، وجود دارد. هرچند در صورت گرفتن نتیجه دلخواه تا شش ماه پس از جراحی بینی گوشتی، دیگر تغییر عمده­ای در بینی رخ نخواهد داد و به همان شکل باقی می­ماند.

جراح برای پیشگیری از این مشکل، با بخیه‌زدن صحیح غضروف‌ها و پیوند گرافت غضروفی به تیغه بینی و ستون بینی باعث تقویت غضروف‌های ضعیف می‌شود. این کار از افتادگی بینی جلوگیری می‌کند.

نکته بسیار مهم این است که بعد از جراحی بینی، بینی‌های گوشتی نسبت به بینی‌های استخوانی دارای تورم شدیدتر و دوران نقاهت بیشتری است در نتیجه بهبودی و درمان دیرتر انجام می‌‌گیرد.

مزایای جراحی بینی باز برای عمل بینی گوشتی

افرادی که دارای بینی گوشتی هستند در جراحی با محدودیت‌هایی روبه‌رو هستند که در جلسه مشاوره اولیه پزشک جراح باید توضیحات لازم را به بیمار دهد. اگرچه جراحی باز این امکان را فراهم می‌کند زاویه و شکل نوک بینی شکل داده و هیپرتروفی سر بینی اصلاح شود. در این جراحی نوک بینی کاهش داده  و از آن برای ساخت پل بینی استفاده می‌شود. جراح می‌تواند تا حدی منافذ بزرگ نوک بینی را اصلاح کند.

ورم بینی گوشتی بعد از جراحی

تورم و کبودی خفیف زیرچشم بعد از رینوپلاستی، در هفته اول کاملا طبیعی است. البته میزان ورم در افراد متفاوت است. اما ورم بینی گوشتی بعد از عمل جراحی، موضوعی است که بیماران را نگران می‌کند. هرچند ورم بینی در بینی‌های گوشتی نسبت به‌بینی‌های استخوانی به‌دلیل ضخامت پوست بیشتر است. 60 تا 70 درصد ورم‌های شدید هم بعد از دو ماه از بین می‌روند و یک سال بعد 80 تا 90 درصد. البته بهبودی کامل ورم‌ها دو تا سه سال طول می‌کشد.

بیماران بینی‌های گوشتی باید صبر داشته باشند تا تورم ناشی از جراحی بهبود یابد، سپس به قضاوت در خصوص جراحی بینی بپردازند.

نکته: توصیه می‌شود برای اینکه تورمات ناشی از جراحی، سریع‌تر رفع شود، به پهلو نخوابید و سعی کنید به‌صورت طاق‌باز بخوابید. دو بالشت در کناره‌های سر خود قرار دهید تا اجازه چرخیدن به سر شما ندهد.

بینی استخوانی

شاید این جمله که عمل بینی استخوانی نتیجه بهتری دارد را خیلی شنیده‌اید. اگر بخواهیم به نتیجه جراحی بینی استخوانی و گوشتی بپردازیم به‌طور کلی عمل‌های گوشتی نتیجه سخت‌تری به‌دنبال دارند، چراکه این نوع عمل با چالش بزرگی چون کم‌بودن نوک بینی همراه است، اما اغلب نتایج جراحی زیبایی بینی استخوانی بسیار زیبا و ایده‌آل‌تر است. بینی استخوانی که در اصطلاح به آن، بینی قوزدار و عقابی می‌گویند اسکلت غضروفی – استخوانی محکم و قوی‌ با پوستی ظریف دارد که همین ویژگی به ظرافت تراش استخوان بینی در حین عمل جراحی بینی کمک می‌کند که جراحی بینی‌های استخوانی بسیار زیبا جلوه داشته باشد.

مشخصات بینی استخوانی

 • از لحاظ فرم ظاهری دارای قوز است.
 • پوستی نازک با انعطاف‌پذیری بالایی دارد.
 • دارای استخوانی باریک است.
 • از بافت غضروفی بسیار مستحکم برخوردار است..
 • لایه‌های چربی در آن‌ها بسیار نازک است.
 • پره‌های آن کوچک و باریک هستند.

نکته: جراحی بینی استخوانی مشکلاتی نظیر انحراف تیغه بینی، کجی بینی، پولیپ و شکستگی بینی و … را درمان و رفع می‌کند.

روش انجام جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی شامل برش و تغییرات استئوتومی برای رفع ایرادات بینی است. روش جراحی این نوع بینی براساس تفاوت در اندازه برآمدگی بینی افراد تعیین می‌شود، بنابراین در اشخاص مختلف، متفاوت است. لازم به ذکر است، معاینه فیزیکی کامل توسط پزشک، عکس از بینی بیمار و بحث در مورد انتظارات بیمار،  در نتیجه عمل بسیار موثر است. برخی از جراحان با نرم‌افزارهای خاص در زمینه شبیه‌سازی بینی، می‌توانند نتیجه احتمالی را پیش‌بینی ‌کنند، به این ترتیب مراجعه‌کنندگان می‌توانند تناسب بینی جدید خود را روی صورتشان مشاهده کنند.

در عمل بینی استخوانی، جراح، غضروف و استخوان را برای شکل‌دادن به بینی برداشته و برش داخلی یا خارجی ایجاد و پوست را بلند می‌کند تا با از بین بردن استخوان‌های نامناسب، برآمدگی را برطرف کند یا از نو تنظیم کند. در این نوع جراحی معمولاً حجم استخوان کاهش می‌یابد و بافت‌های اضافی برداشته می‌شود.

در این نوع جراحی، روی پوست بینی هیچ‌گونه اقدامی انجام نمی‌گیرد، زیرا پوست به‌وسیله خاصیت ارتجاعی خود تغییر و به‌راحتی با بافت استخوانی به‌شکل خاصی ارتباط برقرار می‌کند.

برگشت‌پذیری بینی استخوانی

بازگشت برآمدگی و قوز بینی در جراحی بینی‌های استخوانی بسیار کم رخ می‌دهد و بینی شکل خود را تا حدود زیادی حفظ می‌کند. البته رعایت مراقبت‌های بعد از جراحی بینی مانند نخوردن ضربه به بینی در دوره بهبودی، چسب‌زدن به بینی، نخوابیدن به پهلو و … در کوتاه‌ترشدن دوره نقاهت و نتیجه ایده‌آل از جراحی بینی موثر است، به‌جز در مواردی که بر اثر یک ضربه شدید، بینی دچار شکستگی در ساختمان غضروفی – اسکلتی شده باشد.

نکته: مدت زمان استفاده از چسب در بینی‌های استخوانی کمتر از بینی گوشتی است، زیرا شکل کلی بینی استخوانی، بیشتر توسط استخوان بینی تعیین می‌شود.

روش‌های کاهش تورم انواع بینی(استخوانی و گوشتی)

 • کمپرس سرد
 • عدم استحمام با آب داغ
 • مصرف سدیم را کم کنید. مثل نمک
 • حرکت و فعالیت‌های‌تان را کم کنید.
 • بالا نگه‌داشتن سر

بهبودی در بینی استخوانی سریع‌تر است یا بینی گوشتی

جراحی در بینی­های استخوانی به­منظور اصلاح بزرگی و بدفرم‌بودن استخوان‌های بینی انجام می­شود که روند بهبودی سریع است، اما در بینی­های گوشتی جراحی روی بافت نرم بینی که دارای پوست ضخیم (بینی گوشتی) است، انجام می­شود که بهبودی طولانی‌تر خواهد بود .

همچنین مدت زمان انجام عمل زیبایی بینی استخوانی معمولا طولانی نیست و به پیچیدگی‌های حین عمل بستگی دارد. بیمار پس از گذشت چند ساعت از عمل، می‌تواند مرخص شود و اغلب بیماران درد چندانی پس از عمل ندارند.

گفتنی است، جراحی بینی استخوانی از عمل بینی گوشتی آسان‌تر بوده و نتایج معمولا بهتر است.

عمل بینی استخوانی بهتر است یا گوشتی؟

متفاوت بودن نتیجه عمل بینی استخوانی و جراحی بینی گوشتی در ساختار این نوع بینی‌هاست. معمولا افرادی که بینی استخوانی دارند اگر این جراحی برایشان به‌خوبی انجام شده باشد، تغییرات بیشتری را احساس می‌کنند. اما افرادی که بینی گوشتی دارند، به‌دلیل اینکه بیشتر ساختار بینی‌شان غضروف‌های نازک و ضعیف است نباید انتظار بینی فانتزی داشته باشند و معمولا نتیجه چنین جراحی، بینی طبیعی است.

اگرچه در تکنیک‌های جدید عمل زیبایی بینی می‌توان گفت تفاوت زیادی بین نتیجه بینی وجود ندارد و همه آن بستگی به مهارت پزشک دارد.

آیا روش جراحی بینی استخوانی با بینی گوشتی متفاوت است؟

مهم‌ترین تفاوت بینی استخوانی و گوشتی، میزان ضخامت پوست بینی است. تفاوت جراحی بینی گوشتی با استخوانی هم در ضخامت پوست بینی است.
بینی‌های نژاد ایرانی ترکیبی از بینی‌های گوشتی و استخوانی و دارای پوست ضخیم و چرب هستند، بنابراین در جراحی بینی بايد تكنيك‌هاي مناسب براي هر دو را به‌كار برد. در جراحی بینی استخوانی معمولا از حجم بيني کم می‌شود و فرم مناسبی به آن داده می‌شود، در مقابل در بینی‌های گوشتی پیوند غضروف به نوک بینی و پل بینی انجام می‌شود. معمولا این بافت غضروفی از تیغه بینی برداشته می‌شود. گاهی هم تیغه غضروفی بینی به‌دلیل ضربه یا شکستگی، استخوانی می‌شود که این غضروف از گوش برداشته می‌شود و معمولا در شکل‌دهی بینی گوشتی که کار دشواری است، مورداستفاده قرار می‌گیرد. جراح بینی باید کوچک کردن بینی های گوشتی را تا جایی که به بافت های بینی آسیب وارد نشود، انجام دهد.

از بین بردن قوز بینی استخوانی

وجود قوز روی بینی ممکن است بر اثر عوامل ارثی یا بر اثر ضربه به بینی به‌وجود آمده باشد. به‌منظور رفع این مشکل می‌توان با یک روش جراحی، برآمدگی روی پل بینی را کاهش داد. در عمل بینی قوزدار اندازه واقعی بینی تغییر نمی‌کند، تغییر شکل بینی باعث کشیده‌تر به‌نظر رسیدن آن می‌شود.

انواع قوز بینی

 • قوز واقعی بینی: طول برآمدگی نوک بینی با فاصله بین لب و بینی برابر است.
 • قوز کاذب بینی: طول برآمدگی نوک بینی کمتر از فاصله بین لب و بینی است.
 • قوز پنهان بینی: طول برآمدگی نوک بینی بیشتر از فاصله بین لب و بینی است.

اگر این برآمدگی کوچک باشد، تراشیدن سطحی برآمدگی به‌سادگی مشکل را حل می‌کند، اما اگر کاهش برآمدگی در سطح متوسط باشد، این عمل می‌تواند باعث ایجاد مشکلی شود که در اصطلاح به آن، نقص سقف باز گفته می‌شود که برای رفع این مشکل از روش شکستن و برش استخوان بینی روی بینی فرد استفاده می‌شود.
اگر بینی نیاز به شکستن و بریدن استخوان داشته باشد، استخوان بینی که در زیر پل بینی وجود دارد به دقت شکسته شده و سپس موقعیت آن به سمت داخل اصلاح می‌شود و اندازه قوز بینی به مقدار موردنیاز کاهش پیدا می‌کند.
نکته: با پزشک خود درباره مقدار موردنظر خود برای کوچک‌شدن برآمدگی و رفع قوز بینی صحبت کنید.

آیا بینی استخوانی با بینی گوشتی اشتباه گرفته می‌شود؟

بینی‌های گوشتی و استخوانی به‌راحتی قابل تشخیص هستند. اما گاهی بینی استخوانی در عین حال که غضروف و استخوان قوی دارد، پوست بینی نیز ضخیم است که ممکن است با بینی گوشتی اشتباه گرفته شود. البته جای نگرانی نیست، چراکه قبل از جراحی بینی ضخامت پوست بینی ارزیابی می‌شود، همچنین یک جراح بینی با در نظر گرفتن فاکتورهای اصلی بینی می‌تواند این موضوع را تشخیص دهد .

سوالات رایج در مورد جراحی بینی

1-آیا نتیجه عمل بینی گوشتی رضایتبخش است؟
واقعیت این است که نتیجه‌گرفتن از بینی گوشتی خیلی سخت‌تر از بینی استخوانی است. به هر حال هیچ‌وقت یک بینی گوشتی مانند یک بینی استخوانی نتیجه نمی‌دهد، ولی اگر بینی گوشتی خوب عمل شود، صورت و قیافه فرد عمل‌شده را بهتر می‌کند و معمولا به عمل کردن آن می‌ارزد.

2-طراحی‌های کامپیوتری قابل اعتماد هستند؟
طراحی کامپیوتری به‌منظور نمایش به بیمار است و تضمینی وجود ندارد که نتیجه عمل بینی الزاما به همان شکل موجود در تصویر حاصل شود.

3- ورم در جراحی بینی گوشتی بیشتر است یا جراحی بینی استخوانی؟
در هر دو عمل ورم وجود دارد، اما بسته به توان و تجربه‌ای که جراح بینی دارد، تورم مقداری در جراحی بینی گوشتی بیشتر از جراحی بینی استخوانی است. هرچند در هر دو حالت به‌مرور زمان برطرف می‌شود.

4- اسپلینت یا گچ بینی بعد از عمل زیبایی باید تا چه مدت روی بینی قرار گیرد؟
توصیه می‌شود تا یک هفته روی بینی قرار گیرد، اما بهتر است بعد از گذشت یک هفته زیر نظر پزشک، از روی بینی برداشته شود.

5- آیا بلافاصله بعد از برداشتن اسپلینت بینی باید چسب بینی استفاده کرد؟
بله، بعد از برداشتن اسپلینت از بینی خود، بهتر است جراح بینی اولین بار چسب را به بینی بزند و نحوه درست آن را به بیمار آموزش دهد.

6- پانسمان بعد از جراحی بینی تا چه زمانی باید روی بینی باشد؟
تا 48 ساعت باید باشد. برداشتن آن باید زیر نظر جراح بینی یا فوق‌تخصص جراحی پلاستیک باشد.

7- چه کسانی کاندیدای بهتری برای عمل جراحی بینی هستند؟
بهترین کاندیداهای عمل جراحی افرادی هستند که نقایص مشخص داشته و از قبل از انجام جراحی با جراح همکاری کافی داشته و نسبت به عمل جراحی ونتایج آن توجیه هستند.

8- استفاده ازتامپون بینی در اعمال جراحی پلاستیک بینی ضروری است؟
تامپون بینی یک تکه گاز (مش) آغشته به پماد آنتی‌بیوتیک است که در پایان عمل در داخل بینی گذاشته می‌شود. اما امروزه ثابت شده ارزش چندانی در جلوگیری از خونریزی بعد از عمل ندارد و مانع تنفس وی از بینی و موجب تنفس دهانی و در نتیجه خشکی دهان می‌شود. بهتر است از پماد تتراسیکیلین یا اریترومایسین در داخل بینی (بدون مش) استفاده شود.

guest
0 سوال خود را از دکتر برومند اینجا بپرسید:
Inline Feedbacks
View all comments