زیبایی، یکی از نیازهای فطری هر انسانی است. به همین علت عمل‌های زیبایی هم روزبه‌روز پیشرفته‌تر و پرطرفدارتر می‌شوند. هنگامی که چروک‌های صورت ظاهر می‌شوند، زیبایی ظاهری را به‌شدت تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. پیشانی، به‌علت حرکاتی که ناشی از احساسات و اخم کردن است، معمولاً سریع‌تر چروک می‌شود؛ طوری که حتی در سنین جوانی هم ممکن است شاهد این چروک‌ها باشیم.

لیفت پیشانی به‌عنوان یک روش جوان‌سازی، چروک‌های پیشانی را از بین می‌برد و باعث می‌شود تا فرد جوانی چهره خود را به دست آورد. در این مقاله در مورد این روش جذاب جوان‌سازی صحبت می‌کنیم و نکات و اطلاعات مربوط به آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لیفت پیشانی چیست؟

لیفت پیشانی از روش‌های جوان‌سازی و رفع چین و چروک صورت است که باعث می‌شود چروک‌های ناحیه پیشانی، خط اخم و بالای چشم از بین روند. این روش درمانی، افتادگی ابروها را هم اصلاح می‌کند و ظاهری زیباتر و جوان‌تر به فرد می‌دهد. لیفتینگ پیشانی ممکن است با نام لیفت ابرو هم شناخته شود.

چه افرادی به لیفت پیشانی نیاز دارند؟

قطعاً هنگامی سراغ روش‌های جوان‌سازی می‌رویم که علائم پیری پوست ظاهر می‌شوند. با توجه به سبک زندگی، وراثت، تغذیه و عواملی از این قبیل، ممکن است سن پیر شدن چهره در افراد مختلف، با همدیگر متفاوت باشد. با این حال، عمده متقاضیان لیفت پیشانی، افرادی در سنین بالا و میان‌سال هستند. البته ممکن است افتادگی پلک و ابرو، چروک‌های عمیق پیشانی و خط اخم در سنین پایین‌تر بر اثر وراثت ایجاد شود که در این شرایط نیز افراد می‌توانند برای لیفتینگ پیشانی اقدام ‌کنند. به‌طورکلی لیفت پیشانی در موارد زیر پیشنهاد می‌شود:

 • وجود خطوط عمیق در ناحیه پیشانی
 • خطوط عمودی و خط اخم بین ابروها
 • افتادگی پلک
 • افتادگی ابرو که ظاهر فرد را خسته و عصبی نشان می‌دهد

مزایای استفاده از روش لیفت پیشانی

بسیاری از بیمارانی که برای لیفتینگ به مراکز زیبایی و کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند، مزایای این روش را می‌دانند. شناخته‌شده‌ترین مزایایی که می‌توان برای این روش جوان‌سازی عنوان کرد، شامل موارد زیر هستند:

 • بالا کشیدن ابروها و پلک افتاده و ایجاد ظاهری زیبا در این ناحیه از صورت
 • تأثیر مستقیم بر ظاهر چهره
 • رفع چین و چروک‌های نواحی بالای چشم و پیشانی
 • کاهش سن ظاهری تا ده‌ها سال

روش‌های لیفت پیشانی

روش‌های زیادی برای لیفتینگ پیشانی وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای رفع چین و چروک‌های این ناحیه و افتادگی ابرو و پلک بهره برد. در ادامه این روش‌ها را بررسی می‌کنیم تا برای استفاده از آن‌ها راحت‌تر تصمیم‌گیری کنید.

بوتاکس یکی از ساده‌ترین روش‌های لیفت صورت و پیشانی

یکی از رایج‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌هایی که برای از بین بردن چین و چروک و حالت‌دهی به صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد، بوتاکس است. تزریق بوتاکس به بخش‌های خاصی از پیشانی سبب می‌شود تا عضلات محرک پوست پیشانی فلج شوند و این ناحیه صاف شده و افتادگی پوست رفع شود. البته باید توجه داشته باشید که نتایج بوتاکس معمولاً در عرض ۴ تا ۶ ماه از بین می‌روند و باید مجدداً این روش را تکرار کنید.

تزریق ژل و فیلر

گاهی اوقات نواحی دارای چین و چروک، حالتی فرورفته به خود می‌گیرند و چروک‌های عمیقی را ایجاد می‌کنند. فیلر از مواد سازگار با بدن انسان تشکیل شده است و ایجاد حساسیت نمی‌کند. این مواد در نواحی فرورفته در اطراف ابروها و پیشانی تزریق شده و باعث برجسته شدن آن‌ها می‌شوند. این روش هم جزو روش‌های لیفتینگ صورت است و نتایج آن تا ۶ ماه ماندگاری دارد.

هزینه مناسب و تزریق سریع از نقاط قوت این روش محسوب می‌شوند. از طرفی در صورتی که فرد از نتیجه راضی نباشد، پس از مدتی اثر تزریق فیلر از بین می‌رود و چهره فرد به حالت عادی خود برمی‌گردد.

لیفتینگ با نخ

یکی دیگر از روش‌های کم‌تهاجمی که سبب می‌شود پوست‌های افتاده و دارای چروک در ناحیه ابرو و پیشانی درمان شوند، لیفت با نخ است. در این روش، پزشک به کمک سوزن‌های مخصوص و نازک، نخ جذبی را به داخل پوست هدایت می‌کند. سپس نخ را به سمت بالا کشیده و در قسمت‌هایی مانند داخل موها، آن را گره می‌زند تا محکم شود.

هرچند روش لیفت پیشانی با نخ نسبت به روش‌هایی مانند بوتاکس عمر طولانی‌تری دارد، اما باز هم یک روش موقتی و نیازمند تکرار است.

لیفت پیشانی با اشعه لیزر

لیزر، در جوان‌سازی و زیبایی پوست بسیار مؤثر است. لیفت پیشانی نیز با لیزر امکان‌پذیر می‌شود. سفت کردن و لیفتینگ پوست از کاربردهای لیزردرمانی پوست است. اشعه لیزر روی چروک‌ها تأثیر گذاشته و باعث می‌شود تا ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر را تجربه کنید. یکی از مزایای استفاده از لیزر جهت لیفت پیشانی، ماندگاری طولانی‌مدت آن است که بسته به شرایط فرد بین ۵ تا ۱۰ سال ماندگاری دارد.

اولتراسوند روشی مفید برای جوان‌سازی

دستگاه اولتراسوند یا Sowave نیز برای جوان‌سازی و رفع چین و چروک پوست به کار گرفته می‌شود. این دستگاه باعث می‌شود بافت‌های میانی پوست گرم شوند و کلاژن‌سازی را در این ناحیه افزایش می‌دهد. افزایش کلاژن پوست سبب کاهش پیری پوست و رفع افتادگی و چروک صورت می‌شود.

اولتراسوند با کرم بی‌حسی انجام می‌شود. درمان، بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد و فرد نیازی به بستری‌شدن یا گذراندن دوران نقاهت ندارد. پس از انجام این روش لیفت پیشانی، فرد بلافاصله می‌تواند به منزل برگردد و به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد.

جراحی لیفت پیشانی

روش‌هایی که ذکر شد، همگی جزو درمان‌های سرپایی و غیرتهاجمی یا کم‌تهاجمی بودند. اثر این روش‌ها معمولا موقت است و پس از مدتی نیاز است تا آن‌ها را تکرار کنید. روش‌های جراحی لیفت پیشانی، مؤثرتر بوده و تقریباً دائمی هستند. البته باید این نکته را بدانید که هزینه روش‌های جراحی نسبت به روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس، ژل و … به‌مراتب بیشتر است. جراحی لیفت پیشانی و ابرو متدهای مختلفی دارد که شامل موارد زیر هستند.

لیفت ابرو و پیشانی با روش کرنال

در این روش لیفتینگ پیشانی و ابرو، داخل موها برش ایجاد می‌شود. بسته به شرایط متقاضی، ممکن است برش فقط در بالای سر یا از یک گوش تا گوش دیگر ایجاد شود. پوست پیشانی کشیده می‌شود و حالت‌دهی ابرو و پلک نیز انجام می‌گیرد. در این مرحله، مقداری از پوست سر که اضافه آمده است، برش خورده و برداشته می‌شود و دو سمت دیگر پوست به همدیگر بخیه زده می‌شوند.

از عوارض این روش، می‌توان به ریزش مو در افراد با موی نازک و حساس و بالا رفتن خط پیشانی اشاره کرد.

لیفت پیشانی با روش آندوسکوپی

آندوسکوپ یک دوربین کوچک است که امکان مشاهده زیر پوست را برای پزشک فراهم می‌کند. برای انجام این جراحی، برش‌های کوچکی در مناطقی خاص از سر یا ناحیه رویش مو ایجاد می‌شود. لوله‌هایی کوچک و بلند که انتهای آن‌ها اندوسکوپ قرار دارد به زیر پوست و ناحیه پیشانی فرستاده می‌شوند. پزشک به وسیله نور می‌تواند بافت‌ها و عضلات پیشانی را ببیند. با برش‌های دیگری نیز، ابزار جراحی وارد شده و با پیچ‌های مخصوصی، کار لیفتینگ انجام می‌شود و در انتها، برش‌ها بخیه زده می‌شوند.

لیفت ابرو و پیشانی در ناحیه خط رویش مو

در برخی از روش‌های جراحی لیفت پیشانی، پزشک برای کشیدن پوست از برش‌هایی در زیر موها استفاده می‌کند. در این مواقع معمولاً نگرانی از بابت آسیب به موها وجود دارد. از طرفی خط رویش مو نیز عقب می‌رود و برخی افراد آن را نمی‌پسندند.

اما در این روش، برش‌ها در خط رویش مو و بالای پیشانی ایجاد می‌شوند و پوست پیشانی به‌جای پوست سر برداشته می‌شود. در این روش ممکن است برای مدتی جای بخیه، به‌خصوص در افرادی که زخم آن‌ها دیرتر درمان می‌شود، نمایان باشد.

در روش لیفت ابرو و پیشانی می‌توان به‌راحتی پلک و ابروی افتاده را هم فرم زیبایی داد.

لیفت ابرو و پیشانی هم‌زمان با جراحی پلک

لیفت پیشانی و خط اخم را می‌توان هم‌زمان با جراحی پلک نیز انجام داد. در این روش برش‌ها کمی بیشتر از روش آندوسکوپی است. در این روش جراحی زیبایی، ابتدا به کمک برش‌هایی، بافت پیشانی و ابرو جابجا می‌شود. سپس ناحیه بین ابروها هم‌زمان با جراحی پلک برداشته می‌شود تا خط اخم نیز از بین رود.

روش‌هایی که ذکر شد همگی دارای مزایا و معایب مخصوص به خود هستند. می‌توانید در جلسات مشاوره‌ای که پزشک قبل از درمان برگزار می‌کند، برای انتخاب بهترین روش لیفت پیشانی، تصمیم‌گیری کنید.

اقدامات و مراقبت‌های قبل از لیفت

بسته به روش لیفتینگ، مراقبت‌های قبل از آن نیز متفاوت خواهد بود. با این حال برای روش‌های تهاجمی و جراحی باید اقدامات و مراقبت‌هایی را در نظر گرفت تا سلامت بیمار تحت‌الشعاع قرار نگیرد. برخی از مراقبت‌هایی که باید قبل از انجام لیفت پیشانی و صورت مورد توجه قرار دهید، شامل موارد زیر هستند:

 • عدم استفاده از سیگار، الکل، آسپرین و سایر داروهای تأثیرگذار بر لخته شدن خون
 • انجام آزمایش‌هایی که پزشک تجویز می‌کند
 • استفاده از رژیم غذایی تجویز شده توسط پزشک
 • حمام کردن قبل از لیفتینگ و تمیزی ناحیه سر و صورت
 • شب قبل از جراحی، شام سبک میل شود
 • حداقل ۱۲ ساعت قبل از جراحی با بی‌هوشی نباید چیزی بخورید.

اگر این اقدامات را قبل از جراحی مورد توجه قرار دهید، از بابت افزایش خونریزی، کبودی شدید، افت فشار، درد شدید و … نگرانی نخواهید داشت.

مراقبت‌های بعد از لیفت پیشانی

هرچند مهارت پزشک و کادر درمانی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما مراقبت‌های بعد از عمل هم روی نتیجه کار تأثیر زیادی دارد و از عوارض احتمالی مانند بروز عفونت و خونریزی جلوگیری می‌کند. مراقبت‌های معمول که پزشک و کادر کلینیک به شما توصیه می‌کنند، شامل موارد زیر هستند:

 • پس از انجام جراحی‌ لیفت پیشانی، لوله‌ای کوچک را درون خط برش می‌گذارند تا مایعات اضافی و خون درون آن جمع شود. باید مواظب این لوله باشید تا کشیده نشود.
 • پزشک برخی از داروها را برای تسکین درد و جلوگیری از عفونت زخم‌ها تجویز می‌کند. این داروها را باید به‌موقع مصرف کنید تا عوارض احتمالی ناشی از زخم‌ها ایجاد نشوند.
 • پس از این که به منزل مراجعه کردید، می‌توانید از کمپرس سرد برای کاهش کبودی و تورم صورت استفاده کنید.
 • در روزهای اول پس از عمل جراحی لیفت پیشانی باید به پشت بخوابید تا به نواحی زخم و کشیدگی آسیبی نرسد. به‌علاوه باید از ناحیه عمل مراقبت کنید تا به آن فشار وارد نشود.
 • هنگام خواب، از متکای بزرگ استفاده کنید تا پایین بودن سر باعث افزایش کبودی و تورم نشود.
 • تا چند روز نباید فعالیت‌های شدید مانند ورزش کردن، دویدن، بلند کردن اجسام سنگین و … را انجام دهید.
 • معمولاً پزشک توصیه می‌کند که تا دو روز پس از عمل، بانداژها را از روی ناحیه زخم برندارید و به حمام نروید.
 • تا دو هفته پس از عمل باید از غذای کم‌نمک استفاده کنید تا از تجمع مایعات زیر پوست جلوگیری شود.
 • استفاده از دخانیات و الکل نیز تا یک ماه پس از انجام عمل جراحی ممنوع است.
 • ۱۰ روز پس از انجام عمل می‌توانید به سر کار برگردید. با این حال باید سعی کنید تا حداقل یک ماه در معرض اشعه مستقیم خورشید قرار نگیرید.
 • از مواد آرایشی مانند رنگ مو تا یک ماه استفاده نکنید.

بهتر است این نکته را بدانید که مهارت پزشک تا حدی در نتیجه عمل مؤثر است و مراقبت‌های پس از عمل می‌تواند در زیبایی چهره و نتیجه نهایی تأثیر زیادی داشته باشد.

لیفت ابرو یا پیشانی چقدر ماندگاری دارد؟

در روش‌های مختلفی که برای لیفت پیشانی عنوان شد، ماندگاری‌های متفاوتی را می‌توان دید. روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس و ژل حداکثر تا ۶ ماه تأثیرگذار است و کم‌کم اثر آن از بین می‌رود؛ اما در روش لیفت با جراحی که پوست اضافی برداشته می‌شود، ماندگاری تقریباً دائمی است. با این حال نمی‌توان به‌طور کامل جلوی پیری و افتادگی پوست ناشی از افزایش طبیعی سن را گرفت؛ اما اگر این عمل در سن مناسبی انجام شود که افتادگی پوست تا حد زیادی ایجاد شده باشد، لیفتینگ بسیار مؤثر واقع می‌شود.

بهترین سن برای لیفت صورت چه سنی است؟

تمایل به انجام عمل‌های جوان‌سازی و زیبایی در کشور ما به سنین پایین رسیده است. با این حال تا زمانی که چروک‌های پوستی ظاهر نشوند، کسی سراغ لیفت پیشانی نمی‌رود؛ مگر این که فرد دچار مشکلاتی مانند افتادگی ابرو و پلک باشد. به‌طور معمول، جراحی‌های لیفتینگ از سنین ۴۰ سال به بالا رایج‌تر هستند. بهتر است این جراحی را در سنین بالاتر از ۴۰ انجام دهید تا افتادگی پوست در این سنین جبران شده و اثرات این جراحی را از بین نبرد.

عوارض احتمالی و خطرات لیفت صورت و پیشانی چیست؟

هر عمل جراحی طبیعتا علاوه‌بر مزایایی که دارد، ممکن است عوارضی را هم به همراه داشته باشد. عوارض جراحی لیفت پیشانی معمولاً زودگذر و ناشی از زخم هستند. به‌عنوان مثال درد در ناحیه عمل، ایجاد زخم و اسکار، کبودی و تورم صورت و پیشانی و … از عوارض زودگذر لیفت هستند. در مواقع نادر نیز ممکن است عوارض بیشتری که ناشی از عدم مراقبت یا مهارت کم پزشک است بر جای بماند که این عوارض مهم هستند.

 • اسکار پهن و مشخص در نواحی برش
 • ریزش موی شدید و ایجاد طاسی در سر
 • آسیب به اعصاب حرکت‌دهنده ابرو
 • عفونت نواحی برش خورده و ایجاد زخم‌های چرکی
 • از دست رفتن احساس در نواحی خط برش
 • عفونت و ایجاد هماتوم شدید در زیر پوست
 • واکنش به داروهای بی‌حسی یا بی‌هوشی
 • نامتقارن شدن صورت، ابروها و چشم‌ها

در صورتی که پزشک مهارت کافی داشته باشد و مراقبت‌های قبل و بعد از عمل هم به‌درستی انجام شود، عوارض ذکرشده، بسیار نادر هستند و نیازی نیست از بابت بروز آنها نگرانی داشته باشید.

هزینه لیفت صورت چقدر است؟

هزینه، اکثر اوقات یک عامل محدودکننده است که فرد را از دریافت خدمات زیبایی که در ذهن  دارد، باز می‌دارد. به همین علت اکثر افراد قبل از اقدام برای عمل، به بررسی هزینه‌های آن می‌پردازند. ابتدا باید ببینید چه بودجه‌ای دراختیار دارید. اگر برای رفع چروک‌های و افتادگی پوست در نواحی بالای چشم خود هزینه کمی می‌توانید پرداخت کنید، بهتر است سراغ روش‌هایی مانند تزریق بوتاکس، ژل و … بروید. هزینه لیفت با جراحی بیشتر بوده و عوامل مختلفی هم روی تعیین هزینه نهایی آن مؤثر است.

معمولاً در جلسه‌ای که پزشک برای مشاوره در نظر می‌گیرد، بسته به تکنیک مورد استفاده و شرایط بیمار، حدود هزینه را هم تعیین می‌کند. عواملی مانند دستمزد پزشک، خدمات کلینیک، مواد مورد استفاده در حین لیفتینگ، هزینه اتاق عمل و … بر روی هزینه نهایی مؤثر هستند.

چگونه برای لیفت ابرو و پیشانی اقدام کنیم؟

حال که اطلاعات کافی را در زمینه لیفت پیشانی کسب کردید، ممکن است ترغیب شده باشید تا از خدمات لیفتینگ پیشانی بهره ببرید. نتیجه این عمل می‌تواند شما را ۱۰ تا ۱۵ سال جوان‌تر نشان دهد. البته نباید عجولانه عمل کنید و دقت کنید که همه جوانب کار را در نظر بگیرید. مهم‌ترین نکته‌ای که قبل از انجام لیفت صورت و پیشانی باید در نظر بگیرید، استفاده از خدمات یک مرکز معتبر و کلینیک تخصصی است. این کلینیک‌ها دارای کادر درمانی مجرب و ماهر هستند و بهترین مواد را برای درمان و جراحی‌های خود به کار می‌گیرند.

یک کلینیک خوب، بهترین پزشکان زیبایی و پوست را گرد هم می‌آورد تا با افزایش رضایت مشتریان خود، بتواند روزبه‌روز مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کند. پس باید در وهله اول یک کلینیک معتبر و خوش سابقه را پیدا کنید.

انتظارات خود را از لیفت پیشانی به‌صورت واضح عنوان کنید تا پزشک بتواند در انتخاب روش درمانی بهتر تصمیم‌گیری کند. همچنین مراقبت‌های قبل از عمل و آزمایش‌های لازم را هم با دقت انجام دهید تا دچار عوارض احتمالی این جراحی‌ها نشوید.

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

با افزایش سن و شل‌شدگی پوست، چین و چروک‌ها ظاهر می‌شوند و پوست حالتی افتاده به خود می‌گیرد. این مشکل در قسمت پیشانی بارز است. لیفت پیشانی به افرادی که دچار افتادگی پوست و چین و چروک در این ناحیه هستند کمک می‌کند تا ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر پیدا کنند.

لیفت پیشانی دارای روش‌های کم‌تهاجمی مانند تزریق فیلر و بوتاکس، لیزردرمانی و … است. همچنین روش‌هایی مانند جراحی با نخ و جراحی برداشتن پوست اضافی صورت نیز جزو روش‌های پرتهاجم‌تر هستند که می‌توانند اثری دائمی و طولانی‌مدت داشته باشند.

اگر از خدمات یک مرکز معتبر در زمینه زیبایی و جوان‌سازی پوست بهره ببرید، بابت بروز مشکلاتی مانند عفونت، به‌جا ماندن اسکار، بی‌حسی صورت، کاهش تقارن چهره و … نگرانی نخواهید داشت.

سؤالات متداول در مورد لیفت پیشانی

در تکمیل اطلاعاتی که ارائه شد، ممکن است سؤالاتی هم برای شما به وجود آید که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 1. آیا اسکار حاصل از جراحی مشخص است؟ به‌جا ماندن اسکار بستگی به مهارت پزشک و وضعیت پوست فرد در کنار مراقبت‌های پس از عمل جراحی دارد. معمولاً جای زخم بسیار نازک است و چندان مشخص نیست. در صورتی که اسکار مشخص باشد با لیزردرمانی می‌توان آن را ناپدید کرد.
 2. آیا استعمال سیگار و دخانیات بر روی لیفت پیشانی پس از بهبودی کامل تأثیرگذار است؟ بهتر است پس از عمل جراحی لیفتینگ، به‌خصوص دو ماه اول، سیگار کامل ترک شده و حتی در معرض دود سیگار نیز قرار نگیرید. پس از بهبودی کامل نیز سیگار می‌تواند روند پیری را سرعت دهد و نتیجه عمل را به‌مرور زمان تحت‌تأثیر قرار دهد.
 3. بهترین روش لیفتینگ پیشانی چیست؟ با توجه به شرایط فرد، شدت چروک‌ها و وضعیت چهره، پزشک تعیین می‌کند که بهترین روش لیفت پیشانی کدام است. با این حال انتخاب نهایی بین گزینه‌های قابل استفاده، بر عهده شماست.
 4. در صورت بروز آسیب‌های عصبی، آیا درمان آن ممکن است؟ یکی از عوارض نادر لیفتینگ، آسیب به عصب‌های نواحی برش است. اگر این عارضه به وجود آید، در صورتی که به‌مرور زمان ترمیم عصب صورت نگیرد با جراحی‌های تکمیلی این مشکل از بین می‌رود.
 5. بخیه‌های برش جذبی هستند یا نیاز به برداشتن آن‌ها است؟ معمولاً از بخیه‌های غیرجذبی برای ترمیم برش‌ها استفاده می‌شود. این بخیه‌ها یک هفته تا ده روز پس از عمل جراحی توسط پزشک یا کادر درمانی کلینیک برداشته می‌شود.
 6. بی‌حسی پوست سر و اطراف بخیه‌ها تا چه زمانی ادامه می‌یابد؟ پس از برش پوست در هر ناحیه از بدن ممکن است بی‌حسی پوست ایجاد شود. در عمل لیفتینگ نیز بی‌حسی وجود دارد و به‌مرور زمان از بین می‌رود؛ اما گاهی اوقات بی‌حسی تا حدودی ماندگار می‌شود.
 7. عمل لیفت پیشانی به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟ با توجه به تأثیر منفی مواد مخدر، الکل و دخانیات بر روی نتیجه عمل، این عمل به افرادی که از این مواد استفاده می‌کنند، توصیه نمی‌شود؛ مگر در شرایطی که قادر هستند استفاده از آن‌ها را کنار بگذارند.
The last comment needs to be approved.
اشتراک
آگاهی
guest
0 سوال خود را از دکتر برومند اینجا بپرسید:
Inline Feedbacks
View all comments