باتوجه‌به اینکه انسان همواره به دنبال زیبایی و زیباترشدن است، سعی می‌کند به روش‌هایی دست پیدا کند که او را بهتر و زیباتر جلوه دهد. یکی از این روش‌ها لیفت ابرو است. این روش باعث ازبین‌بردن چین‌وچروک پیشانی می‌شود. علاوه بر این با علائم پیری مبارزه می‌کند و با تغییر موقعیت ابرو و پیشانی باعث می‌شود ابرو بلندتر شود. به‌طورکلی هدف اصلی این روش، طبیعی جلوه‌دادن قسمت فوقانی صورت است، به‌طوری‌که مثل نواحی دیگر صورت صاف به نظر برسد. ما در این مقاله به سراغ فرایند این روش زیبایی و مراقبت‌های پس از آن می‌رویم و به‌تفصیل در مورد این روش برای شما خواهیم گفت. پس با ما همراه باشید.

لیفت ابرو چیست

لیفت ابرو چیست؟

لیفت ابرو یا نخ یک نوع جراحی است که با حداقل تهاجم به سفت کردن پوست شما کمک می‌کند. در این عمل از بخیه‌های خاردار نازک و قابل‌حل (نخ) در زیرپوست استفاده می‌شود تا آن را به عقب بکشد و سفت کند. بدن شما به نخ‌ها واکنش نشان می‌دهد و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. کلاژن پروتئینی است که به پوست قدرت می‌دهد تا چین‌وچروک‌ها را پر کند. می‌توان گفت که کار اصلی این روش بالابردن ابروها و ازبین‌بردن تا چین و چروک‌های پیشانی است.

چرا باید عمل لیفت ابرو را انجام دهیم؟

وقتی که ابرو پایین بیاید و پیشانی چین بیفتد فرسودگی و پیری کم‌کم خودش را نشان می‌دهد و همان‌طور که گفتیم این عمل روشی برای ازبین‌بردن علائم پیری است. هرچند که این اتفاق فقط مختص به افرادی با سنین بالا نیست و ممکن است یک جوان هم که با این علائم در صورتش مواجه شود، چنین عملی را انجام دهد. به‌طورکلی لیفت ابرو معمولاً به‌عنوان یک عمل کمکی برای بلفاروپلاستی پلک بالا انجام می‌شود. در ضمن نکته قابل‌توجه این است که این عمل فقط دلایل زیبایی ندارد، بلکه در بسیاری از موارد، افتادگی ابرو می‌تواند مانع دید کامل شود و بر روی بینایی افراد اثر بگذارد؛ بنابراین انجام عمل لیفت ابرو به‌طور قابل‌توجهی دامنه بینایی را بهبود می‌بخشد.

لیفت ابرو چگونه انجام می‌شود؟

اگر بخواهیم به یکی از سخت‌ترین عمل‌های زیبایی اشاره کنیم، بدون شک عمل لیفت ابرو یکی از آنهاست و روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد که در زیر به این روش‌های اشاره می‌کنیم.

لیفت ابرو با آندوسکوپی

لیفت ابرو با آندوسکوپی از رایج‌ترین راه‌های عمل است. در این عمل سه تا پنج برش کوچک روی پوست سر، دقیقاً پشت خط مو به وجود می‌آورند و بعد آندوسکوپی که نوعی تلسکوپ جراحی است که دوربینی به آن متصل کرده‌اند را از میان این برش‌ها عبور می‌دهند تا جراح در صفحه‌نمایش عمل را انجام دهد و ببیند که دقیقاً در کدام قسمت باید بافت و ماهیچه‌های پشت خط مو را عمل کند. در این روش، جراح بافت شما را با یک بخیه موقت یا دائمی یا لنگر زیرپوست سر تنظیم می‌کند. این لنگرها برای نگه‌داشتن بافت در جای خود طراحی شده‌اند. ازآنجایی‌که برش‌ها کوچک‌تر هستند، این روش کمتر تهاجمی است و کمترین جای زخم را بر جا می‌گذارد و زمان بهبودی کوتاه‌تری را تجربه خواهید کرد. یکی از نکاتی که قبل از انتخاب این روش باید بدانیم این است که عمل آندوسکوپی مناسب افتادگی‌های خفیف تا متوسط ابرو است.

ابروپیکسی داخلی (ترانسبلفاروپلاستی)

یکی دیگر از روش‌های لیفت ابرو انجام عمل ابروپیکسی داخلی است. این روش یک روش تهاجمی است، اما مقدار تهاجمی بودن آن کم است. این روش برای پتوز ابرو یا همان افتادگی پلک می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. فقط نکته‌ای که در این روش باید مدنظر قرارداد این است که به‌خاطر تهاجم کمی که دارد، ممکن است همیشه مؤثر نباشد.

لیفت ابرو با لیفت کلاسیک

لیفت کلاسیک که به آن لیفت تاجی هم می‌گویند به این صورت است که جراح یک برش را در خط موی جلو سر به وجود می‌آورد. پس باید حواستان باشد که اگر موهای بلندی دارید آنها را کوتاه کنید، چراکه مانع انجام عمل می‌شود. در ضمن اگر که موهای شما خیلی کوتاه است باید بگذارید که رشد کند و به اندازه‌ای برسد که پوششی برای جای زخم‌ها باشد.

لیفت مستقیم ابرو

قدرتمندترین روش برای ابرو دقیقاً همین روش مستقیم است که نتایج عالی و طولانی‌مدتی را ارائه می‌دهد. اما هر تکنیکی به هر حال، ردپایی از خود به‌جای می‌گذارد. در واقع رد پای لیفت ابرو به‌طور مستقیم، زخمی است که در امتداد خط بالایی ابرو به وجود می‌آید. به‌خصوص اگر موهای ابروی بسیار نازکی داشته باشید این زخم فاحش است. بااین‌حال اگر به دنبال روشی می‌گردید که نیاز چندانی به ترمیم نداشته باشد می‌توانید به این روش فکر کنید. با این اوصاف، نتایج این روش زیبایی، موثر و طولانی‌مدت است.

لیفت شیمیایی ابرو

در این روش که ترکیبی از تزریق BoNT و فیلر است، ابرو به‌صورت قابل‌توجهی بالا می‌رود و تغییر شکل در آن کاملا واضح است. در واقع وقتی که با فیلر، لیفت در عضلات اتفاق می‌افتد پیشرفت چشمگیری به دست می‌آید. به همین خاطر، این روش یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای افرادی است که تمایل به تغییر سریع دارند.

لیفت ابرو با برش محدود

در این روش، لیفت آندوسکوپی و کلاسیک با هم ترکیب می‌شوند؛ به‌ این صورت که برش‌های کوچکی بر روی پیشانی شما به وجود می‌آید اما آندوسکوپ استفاده نمی‌شود. لازم به ذکر است که در این روش بیشترین درمان بر روی چین و چروک‌های چشم اتفاق می‌افتد.

در طول عمل لیفت ابرو چه اتفاقی می‌افتد؟

فرایند عمل به این صورت است که در ابتدا فرد بیهوش می‌شود تا دردی را احساس نکند. البته بسته به روش عمل، نوع بی‌حسی متفاوت است. مثلاً از بی‌حسی موضعی برای بی حس‌کردن ناحیه‌ای از پیشانی و از بیهوشی عمومی که باعث به خواب‌رفتن بیمار می‌شود برای مواردی که نیاز به جراحی عمقیث‌تری دارند استفاده می‌کنند. بعد از بیهوشی، جراح برشی در پوست بیمار درست بر روی خط موی او به وجود می‌آورد و بافت او را حرکت می‌دهد تا بخش‌هایی از ماهیچه‌ها و پوست را که باعث ایجاد چین‌وچروک یا خطوط اخم عمیق شده از بین ببرد. برخی از جراحان ترجیح می‌دهند لیفت ابرو را با روشی که «برش تاجی» نامیده می‌شود، انجام دهند. برش تاج از گوش‌تاگوش در بالای سر در پوست دارای مو ایجاد می‌شود.

بعدازاین برش پوست پیشانی بلند می‌شود و هرگونه تنظیم عضلانی را می‌توان تحت تجسم مستقیم انجام داد. اسکار حاصل از لیفت ابرو به‌خوبی در داخل مو پنهان می‌شود. برای زنانی که پیشانی‌های بلندی دارند، ممکن است یک برش فقط در خط موی قدامی به وجود بیاید. به‌این‌ترتیب می‌توان ابرو را بدون تغییر در ارتفاع خط موی جلویی بالا برد. با این اوصاف، جای زخم ایجاد شده اگرچه تا حدودی قابل‌مشاهده است، اما اغلب می‌تواند با مدل موی چتری پنهان شود. در پایان عمل هم برش‌های ایجاد شده بخیه یا منگنه می‌شوند و پزشکان محل جراحی را با بانداژ یا بالشتک می‌بندد. به‌طورکلی عمل چیزی حدود یک تا سه ساعت طول خواهد کشید.

 مزایای عمل لیفت ابرو چیست؟

بدون شک این عمل مزایایی دارد که باعث می‌شود افراد زیادی سالانه آن را انجام دهند. در زیر به مزایای این عمل اشاره می‌کنیم.

 • ظاهر پیشانی و در نهایت کل صورت را بهبود می‌بخشد.
 • ابروها را بالا می‌برد تا جوان‌تر و بیدارتر به نظر برسید.
 • چین‌وچروک، پوست اضافی و افتادگی را از روی پیشانی شما پاک می‌کند.
 • ظاهر خسته و عصبانی صورت را به حداقل ممکن می‌رساند.

خطرات یا عوارض لیفت ابرو چیست؟

انجام عمل لیفت ابرو یک تصمیم شخصی است که شما باید با بررسی‌کردن جوانب به این نتیجه برسید که آیا انجام چنین عملی شما را به هدفی که دارید می‌رساند یا خیر؟ و اینکه آیا خطرات و عوارض بالقوه آن برای شما قابل‌قبول است؟ همان‌طور که می‌داند هر عملی نیاز به امضاکردن رضایت‌نامه دارد و عمل لیفت ابرو هم به همین صورت است تا با رضایت و اطلاع از خطرات احتمالی به اتاق عمل بروید. هرچند که این عمل بدون خطر جدی است، اما مثل هر عمل جراحی دیگری باید احتمال هرچند اندکی از خطرات را در نظر گرفت. در زیر به خطرات احتمالی ناشی از این عمل اشاره می‌کنیم.

 • خطرات بیهوشی
 • خون‌ریزی
 • خط موی بالا
 • سوزش یا خشکی چشم
 • عدم تقارن صورت
 • آسیب عصب صورت همراه با ضعف یا فلج
 • تجمع مایع
 • عفونت
 • ریزش مو در اطراف برش‌ها
 • بی‌حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست یا خارش شدید
 • درد که ممکن است ادامه یابد
 • بهبود ضعیف زخم
 • خطر نادر ترومبوز وریدی عمقی (لخته‌شدن خون) که می‌تواند منجر به آمبولی ریه همراه با درد قفسه سینه و تنگی نفس شود.
 • ازدست‌دادن پوست
 • جای زخم نامطلوب

بعد از عمل لیفت ابرو چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از عمل تا وقتی که به هوش بیایید، به بخش ریکاوری منتقل خواهید شد تا پزشکتان مطمئن شود هیچ عارضه‌ای وجود ندارد. بعد از معاینه می‌توانید با همراه خود به خانه بروید. البته با یک وسیله نقلیه ایمن. سعی کنید به توصیه‌های پزشکتان درباره مدیریت جراحی، داروهای قابل مصرف، کاهش تورم، فعالیت بدنی و مدت استراحت توجه کنید.

چگونه باید برای لیفت ابرو آماده شویم؟

اگر سیگاری هستید، باید چندین هفته قبل از عمل جراحی آن را ترک کنید؛ چراکه سیگار می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و از یک دوره بهبودی درست و سریع جلوگیری کند. علاوه بر این دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف داروهایی که حاوی آسپرین و اثرات ضدالتهابی هستند خودداری کنید؛ به‌خاطر اینکه این داروها باعث افزایش خونریزی می‌شوند. یکی از موارد دیگری که قبل از آماده‌شدن برای لیفت ابرو باید در نظر داشته باشید این است که اگر جزو بیمارانی هستید که بیهوشی موضعی دارید باید هفت ساعت قبل از عمل ناشتا باشید؛ یعنی هیچ غذا، دارو، سیگار یا آبی استفاده نکنید. نکته آخر دررابطه‌با آمادگی قبل از عمل لیفت ابرو اینکه در روز عمل هیچ‌گونه آرایشی نداشته باشید و حتما افرادی را به‌عنوان مراقب همراه خود بیاورید.

دوره نقاهت لیفت ابرو به چه صورت است؟

دوره بهبودی برای هر بیمار نسبت به بیمار دیگر می‌تواند متفاوت باشد. جراح برای هر بیماری متناسب با وضعیت او، مدت‌زمان مخصوصی را برای استراحت در نظر می‌گیرد؛ اما به‌طور معمول پس از این عمل، بین یک تا دو هفته استراحت نیاز است. هرچند اگر عمل اپکسی داخلی یا جراحی بلفاروپلاستی انجام داده باشید نیاز به استراحت زیادی ندارید. موضوع دیگری که در دوره نقاهت عمل لیفت ابرو مهم است، وجود کبودی و تورم بعد از جراحی است که یک اتفاق رایج است و معمولا در 24 ساعت اول بعد از عمل باید از بانداژ استفاده کرد. هرچند که راه‌های دیگری هم برای کاهش تورم وجود دارد؛ به‌طور مثال، قراردادن کمپرس یخ به‌صورت ملایم بر روی نواحی آسیب‌دیده یا اینکه در هفته اول با استفاده از دو تا سه بالش به‌صورت نیمه‌نشسته بخوابید.

این را هم یادتان باشد که در دوره نقاهت عمل در 24 ساعت اول بعد از جراحی نباید دوش بگیرید. هرچند برای جلوگیری از رشد باکتری‌هایی که باعث عفونت می‌شوند، می‌توانید با استفاده از شامپو و حوله خود را تمیز کنید. علاوه بر این حواستان باشد که در این مدت ورش سنگین نکنید یا اجسام سنگین برندارید و نیز از رابطه جنسی خودداری کنید. بااین‌حال، برای کمک به گردش خون، مهم است که تحرک و فعالیت داشته باشید؛ پس پیاده‌روی می‌تواند گزینه مناسبی برای دوران نقاهت پس از عمل لیفت ابرو باشد. در پایان دوره نقاهت، بخیه‌ها معمولاً بعد از ده روز زیر نظر پزشک کشیده می‌شوند و بیماران توسط پزشک دوباره معاینه خواهند شد.

آیا لیفت ابرو دردناک است؟

یکی از دغدغه‌هایی مهم افرادی که تصمیم می‌گیرند لیفت ابرو انجام دهند این است که آیا این عمل دردناک است یا خیر؟ در جواب این افراد باید گفت خیر، این روش درد شدیدی ندارد. اگر هم دردی باشد بسیار خفیف است و تا چند روز بعد از عمل کمتر می‌شود. البته برای درمان همین درد خفیف هم پزشک مسکن‌های لازم را تجویز می‌کند؛ اما بااین‌حال باید مراقب باشید از هیچ آسپرین و ایبوپروفنی استفاده نکنید، چراکه خطر خونریزی و کبودی را افزایش می‌دهند. همچنین داشتن مقداری تورم و کبودی در بیماران متداول است و در طول دو هفته از بین می‌رود. در ضمن فردی که این عمل را انجام داده ممکن است بی‌حسی یا ازدست‌دادن موقت حس را تا چند ماه تجربه کند.

آیا جراحی لیفت ابرو جای زخم بر جای می‌گذارد؟

اسکار یا همان جای زخم معمولاً به‌صورت خیلی خفیفی بعد از عمل به وجود خواهد آمد. هرچند که میزان اسکار به تکنیک مورداستفاده برای هر فرد بستگی دارد. البته در تمام روش‌های عمل لیفت ابرو برش‌ها به‌طور کاملاً استراتژیک انجام می‌شود تا جای زخم‌ها در زیرخط مو یا در یک چین عمیق روی پیشانی پنهان شوند. برای مثال در روش آندوسکوپی، اسکار درست زیرخط موی طبیعی بیماران پنهان می‌شود. بااین‌وجود در روش‌های دیگر هم جای زخم‌ها معمولاً در عرض 3 تا 6 ماه بعد از عمل محو خواهند شد.

آیا لیفت ابرو دائمی است؟

در بین روش‌های عمل لیفت ابرو، عمل مستقیم نتیجه خارق‌العاده‌ای دارد و یک روش دائمی به‌حساب می‌آید، اما روند پیری را متوقف نخواهد کرد؛ یعنی افراد سال‌ها بعد از عمل و با روند افزایش سن با چین‌ها و خطوط ریز مواجه خواهند شد که طبیعی است. بااین‌حال برای محافظت بیشتر و عقب انداختن این روند طبیعی، بهتر است سبک زندگی سالمی در پیش بگیرند؛ مثلاً از ضدآفتاب استفاده کنند، ورزش کنند، غذای سالم بخورند و سیگار نکشند تا به‌این‌ترتیب پوست آنها در بهترین حالت ممکن خودش باقی بماند.

از چه سنی باید لیفت ابرو انجام داد؟

هرچند که سن مشخصی برای لیفت ابرو وجود ندارد، اما بیشترین افرادی که این عمل را انجام می‌دهند بین 40 تا 60 سال سن دارند. بااین‌وجود، این عمل با روش‌های مختلف می‌تواند برای افراد جوانی که با علائم پیری روبرو شده‌اند یا ابروهای سنگین و خطوط عمیق پیشانی دارند و به‌طور کل از چهره خود راضی نیستند هم انجام شود.

لیفت ابرو چقدر رایج است؟

سالانه بیش از 88000 عمل لیفت ابرو در ایالات متحده انجام می‌شود. این روش در میان زنان رایج‌تر است و مردان کمتر از 10 درصد استفاده‌کنندگان از عمل‌های لیفت ابرو در آمریکا را تشکیل می‌دهند.

در مشاوره لیفت ابرو پزشک چه چیزهایی را بررسی می‌کند؟

در طول مشاوره اولیه، پزشک موردنظر باتوجه‌به سابقه پزشکی افراد به این نتیجه می‌رسد که آیا انجام عمل لیفت ابرو می‌تواند برای او خطرآفرین باشد یا اثرگذار. همچنین برای اطمینان از اینکه انتظارات شما واقع‌بینانه و قابل دستیابی باشد به شما مشاوره خواهد داد.

هزینه لیفت ابرو چقدر است؟

هزینه لیفت ابرو در هرسال می‌تواند تغییر پیدا کند. در واقع دستمزد جراح برای این جراحی بر اساس تجربه او، نوع روش مورداستفاده و موقعیت جغرافیایی مطب متفاوت خواهد بود. علاوه بر این باید دانست که بیشتر طرح‌های بیمه درمانی، این عمل یا عوارض آن را پوشش نمی‌دهند. به طور کل در زیر به هزینه‌هایی که باید برای این عمل پرداخت کنید اشاره می‌کنیم.

 • هزینه‌های بیهوشی
 • هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
 • آزمایش‌های پزشکی
 • هزینه لباس
 • نسخه‌های دارویی
 • حق‌الزحمه جراح

تفاوت بین لیفت ابرو و بلفاروپلاستی چیست؟

هرچند لیفت ابرو و بلفاروپلاستی هر دو نوعی عمل زیبایی روی صورت شما هستند، هریک از این روش‌ها نواحی مختلف صورت را اصلاح می‌کنند. در واقع، لیفت ابرو روشی است که برای اصلاح چین‌وچروک و افتادگی ابروها، پیشانی شما را تغییر مکان می‌دهد، اما بلفاروپلاستی یک عمل جراحی برای برداشتن پوست، ماهیچه یا بافت اضافی از پلک شما است.

آیا لیفت ابرو بدون جراحی وجود دارد؟

بوتاکس روش جایگزین غیرجراحی برای لیفت ابرو است که برای صاف‌کردن چین و چروک‌های روی پیشانی استفاده می‌شود. در این روش پزشک، دارو را بین و گوشه ابروهای بیمار تزریق می‌کند. این روش علاوه بر کاهش چین و چروک، ابروها را بالا می‌برد و شکل آنها را تغییر می‌دهد و ظاهر فرد را جوان‌تر می‌کند. بااین‌حال این تزریق‌ها دائمی نیستند و اگر تصمیم به انجام چنین کاری گرفته‌اید باید بدانید چند بار در سال باید این تزریق را انجام دهید.

 در مورد لیفت ابرو چه سؤالاتی باید از جراح بپرسم؟

در طول مشاوره لیفت ابرو از این چک‌لیست که در زیر آورده‌ایم به‌عنوان راهنما استفاده کنید.

 • آیا من کاندیدای خوبی برای این روش هستم؟
 • برای گرفتن بهترین نتایج از من چه انتظاری می‌رود؟
 • عمل من را کجا و چگونه انجام خواهید داد؟
 • چه تکنیک جراحی برای من توصیه می‌شود؟
 • دوره نقاهت من چقدر خواهد بود و در طول دوره بهبودی به چه نوع کمکی نیاز خواهم داشت؟
 • خطرات و عوارض مرتبط با عمل من چیست؟
 • عوارض بعد از عمل را چگونه مدیریت کنم؟
 • اگر از نتیجه زیبایی جراحی لیفت ابرو خود ناراضی باشم، چه گزینه‌هایی وجود دارد؟
 • آیا عکس‌های قبل و بعد از عمل مراجعان قبلی را دارید که بتوانم ببینم و براساس آنها تصمیم بگیرم؟

جمع‌بندی

همان‌طور که در این مقاله گفته شد لیفت ابرو یک عمل جراحی زیبایی است که پیشانی شما را جابه‌جا می‌کند تا ابرو را بالا ببرد، چین‌وچروک‌ها را کاهش دهد و ظاهری جوان‌تر به صورت شما بدهد؛ چرا که با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و آسیب‌هایی که از نور خورشید به‌وجود آمده پوست را ضعیف می‌کند و نیروی جاذبه، ابروی شما را به سمت پایین می‌کشد که باعث ایجاد چین‌وچروک می‌شود. همچنین ممکن است روی پیشانی و بین ابروهای خود «خط اخم» داشته باشید که باعث می‌شود زیادی جدی یا عصبانی به نظر برسید یا شاید قسمت بیرونی ابروی شما حالت آویزان داشته باشد که باعث می‌شود به دلیل افتادگی ابروها غمگین یا خسته به نظر برسید. هرکدام از این حالت‌ها را که داشته باشید، اگر به دنبال اصلاح این تغییرات طبیعی در بدن خود هستید، لیفت ابرو ممکن است برای شما مناسب باشد. اما قبل از انجام عمل لیفت ابرو باید نکات زیادی را در نظر بگیرید، به‌خصوص اینکه چه نوع لیفت ابرو را باید برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید. این تصمیمات را نباید تنها بگیرید. طبیعتا باید با پزشک متخصص مشورت کنید تا به هر سؤالی که ممکن است در مورد جراحی و تأثیر آن بر ظاهرتان داشته باشید، پاسخ دهد. همچنین این نکته را از یاد نبرید که هرچند لیفت ابرو یک روش دائمی است، اما چین و چروک‌هایی را که با گذر زمان روی پیشانی شما به وجود خواهد آمد متوقف نمی‌کند، بااین‌حال می‌تواند کاری کند که چین و چروک‌ها کمتر به چشم بیایند.

لیفت ابرو چیست؟

لیفت ابرو یا نخ یک نوع جراحی است که با حداقل تهاجم به سفت کردن پوست شما کمک می‌کند. در این عمل از بخیه‌های خاردار نازک و قابل‌حل (نخ) در زیرپوست استفاده می‌شود تا آن را به عقب بکشد و سفت کند. بدن شما به نخ‌ها واکنش نشان می‌دهد و تولید کلاژن را افزایش می‌دهد. کلاژن پروتئینی است که به پوست قدرت می‌دهد تا چین‌وچروک‌ها را پر کند. می‌توان گفت که کار اصلی این روش بالابردن ابروها و ازبین‌بردن تا چین و چروک‌های پیشانی است.

چرا باید عمل لیفت ابرو را انجام دهیم؟

وقتی که ابرو پایین بیاید و پیشانی چین بیفتد فرسودگی و پیری کم‌کم خودش را نشان می‌دهد و همان‌طور که گفتیم این عمل روشی برای ازبین‌بردن علائم پیری است. هرچند که این اتفاق فقط مختص به افرادی با سنین بالا نیست و ممکن است یک جوان هم که با این علائم در صورتش مواجه شود، چنین عملی را انجام دهد. به‌طورکلی لیفت ابرو معمولاً به‌عنوان یک عمل کمکی برای بلفاروپلاستی پلک بالا انجام می‌شود. در ضمن نکته قابل‌توجه این است که این عمل فقط دلایل زیبایی ندارد، بلکه در بسیاری از موارد، افتادگی ابرو می‌تواند مانع دید کامل شود و بر روی بینایی افراد اثر بگذارد؛ بنابراین انجام عمل لیفت ابرو به‌طور قابل‌توجهی دامنه بینایی را بهبود می‌بخشد.

لیفت ابرو چگونه انجام می‌شود؟

اگر بخواهیم به یکی از سخت‌ترین عمل‌های زیبایی اشاره کنیم، بدون شک عمل لیفت ابرو یکی از آنهاست و روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد که در زیر به این روش‌های اشاره می‌کنیم.

لیفت ابرو با آندوسکوپی

لیفت ابرو با آندوسکوپی از رایج‌ترین راه‌های عمل است. در این عمل سه تا پنج برش کوچک روی پوست سر، دقیقاً پشت خط مو به وجود می‌آورند و بعد آندوسکوپی که نوعی تلسکوپ جراحی است که دوربینی به آن متصل کرده‌اند را از میان این برش‌ها عبور می‌دهند تا جراح در صفحه‌نمایش عمل را انجام دهد و ببیند که دقیقاً در کدام قسمت باید بافت و ماهیچه‌های پشت خط مو را عمل کند. در این روش، جراح بافت شما را با یک بخیه موقت یا دائمی یا لنگر زیرپوست سر تنظیم می‌کند. این لنگرها برای نگه‌داشتن بافت در جای خود طراحی شده‌اند. ازآنجایی‌که برش‌ها کوچک‌تر هستند، این روش کمتر تهاجمی است و کمترین جای زخم را بر جا می‌گذارد و زمان بهبودی کوتاه‌تری را تجربه خواهید کرد. یکی از نکاتی که قبل از انتخاب این روش باید بدانیم این است که عمل آندوسکوپی مناسب افتادگی‌های خفیف تا متوسط ابرو است.

ابروپیکسی داخلی (ترانسبلفاروپلاستی)

یکی دیگر از روش‌های لیفت ابرو انجام عمل ابروپیکسی داخلی است. این روش یک روش تهاجمی است، اما مقدار تهاجمی بودن آن کم است. این روش برای پتوز ابرو یا همان افتادگی پلک می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. فقط نکته‌ای که در این روش باید مدنظر قرارداد این است که به‌خاطر تهاجم کمی که دارد، ممکن است همیشه مؤثر نباشد.

لیفت ابرو با لیفت کلاسیک

لیفت کلاسیک که به آن لیفت تاجی هم می‌گویند به این صورت است که جراح یک برش را در خط موی جلو سر به وجود می‌آورد. پس باید حواستان باشد که اگر موهای بلندی دارید آنها را کوتاه کنید، چراکه مانع انجام عمل می‌شود. در ضمن اگر که موهای شما خیلی کوتاه است باید بگذارید که رشد کند و به اندازه‌ای برسد که پوششی برای جای زخم‌ها باشد.

لیفت مستقیم ابرو

قدرتمندترین روش برای ابرو دقیقاً همین روش مستقیم است که نتایج عالی و طولانی‌مدتی را ارائه می‌دهد. اما هر تکنیکی به هر حال، ردپایی از خود به‌جای می‌گذارد. در واقع رد پای لیفت ابرو به‌طور مستقیم، زخمی است که در امتداد خط بالایی ابرو به وجود می‌آید. به‌خصوص اگر موهای ابروی بسیار نازکی داشته باشید این زخم فاحش است. بااین‌حال اگر به دنبال روشی می‌گردید که نیاز چندانی به ترمیم نداشته باشد می‌توانید به این روش فکر کنید. با این اوصاف، نتایج این روش زیبایی، موثر و طولانی‌مدت است.

لیفت شیمیایی ابرو

در این روش که ترکیبی از تزریق BoNT و فیلر است، ابرو به‌صورت قابل‌توجهی بالا می‌رود و تغییر شکل در آن کاملا واضح است. در واقع وقتی که با فیلر، لیفت در عضلات اتفاق می‌افتد پیشرفت چشمگیری به دست می‌آید. به همین خاطر، این روش یکی از پرطرفدارترین روش‌ها برای افرادی است که تمایل به تغییر سریع دارند.

لیفت ابرو با برش محدود

در این روش، لیفت آندوسکوپی و کلاسیک با هم ترکیب می‌شوند؛ به‌ این صورت که برش‌های کوچکی بر روی پیشانی شما به وجود می‌آید اما آندوسکوپ استفاده نمی‌شود. لازم به ذکر است که در این روش بیشترین درمان بر روی چین و چروک‌های چشم اتفاق می‌افتد.

در طول عمل لیفت ابرو چه اتفاقی می‌افتد؟

فرایند عمل به این صورت است که در ابتدا فرد بیهوش می‌شود تا دردی را احساس نکند. البته بسته به روش عمل، نوع بی‌حسی متفاوت است. مثلاً از بی‌حسی موضعی برای بی حس‌کردن ناحیه‌ای از پیشانی و از بیهوشی عمومی که باعث به خواب‌رفتن بیمار می‌شود برای مواردی که نیاز به جراحی عمقیث‌تری دارند استفاده می‌کنند. بعد از بیهوشی، جراح برشی در پوست بیمار درست بر روی خط موی او به وجود می‌آورد و بافت او را حرکت می‌دهد تا بخش‌هایی از ماهیچه‌ها و پوست را که باعث ایجاد چین‌وچروک یا خطوط اخم عمیق شده از بین ببرد. برخی از جراحان ترجیح می‌دهند لیفت ابرو را با روشی که «برش تاجی» نامیده می‌شود، انجام دهند. برش تاج از گوش‌تاگوش در بالای سر در پوست دارای مو ایجاد می‌شود.

بعدازاین برش پوست پیشانی بلند می‌شود و هرگونه تنظیم عضلانی را می‌توان تحت تجسم مستقیم انجام داد. اسکار حاصل از لیفت ابرو به‌خوبی در داخل مو پنهان می‌شود. برای زنانی که پیشانی‌های بلندی دارند، ممکن است یک برش فقط در خط موی قدامی به وجود بیاید. به‌این‌ترتیب می‌توان ابرو را بدون تغییر در ارتفاع خط موی جلویی بالا برد. با این اوصاف، جای زخم ایجاد شده اگرچه تا حدودی قابل‌مشاهده است، اما اغلب می‌تواند با مدل موی چتری پنهان شود. در پایان عمل هم برش‌های ایجاد شده بخیه یا منگنه می‌شوند و پزشکان محل جراحی را با بانداژ یا بالشتک می‌بندد. به‌طورکلی عمل چیزی حدود یک تا سه ساعت طول خواهد کشید.

 

مزایای عمل لیفت ابرو چیست؟

بدون شک این عمل مزایایی دارد که باعث می‌شود افراد زیادی سالانه آن را انجام دهند. در زیر به مزایای این عمل اشاره می‌کنیم.

 • ظاهر پیشانی و در نهایت کل صورت را بهبود می‌بخشد.
 • ابروها را بالا می‌برد تا جوان‌تر و بیدارتر به نظر برسید.
 • چین‌وچروک، پوست اضافی و افتادگی را از روی پیشانی شما پاک می‌کند.
 • ظاهر خسته و عصبانی صورت را به حداقل ممکن می‌رساند.

خطرات یا عوارض لیفت ابرو چیست؟

انجام عمل لیفت ابرو یک تصمیم شخصی است که شما باید با بررسی‌کردن جوانب به این نتیجه برسید که آیا انجام چنین عملی شما را به هدفی که دارید می‌رساند یا خیر؟ و اینکه آیا خطرات و عوارض بالقوه آن برای شما قابل‌قبول است؟ همان‌طور که می‌داند هر عملی نیاز به امضاکردن رضایت‌نامه دارد و عمل لیفت ابرو هم به همین صورت است تا با رضایت و اطلاع از خطرات احتمالی به اتاق عمل بروید. هرچند که این عمل بدون خطر جدی است، اما مثل هر عمل جراحی دیگری باید احتمال هرچند اندکی از خطرات را در نظر گرفت. در زیر به خطرات احتمالی ناشی از این عمل اشاره می‌کنیم.

 • خطرات بیهوشی
 • خون‌ریزی
 • خط موی بالا
 • سوزش یا خشکی چشم
 • عدم تقارن صورت
 • آسیب عصب صورت همراه با ضعف یا فلج
 • تجمع مایع
 • عفونت
 • ریزش مو در اطراف برش‌ها
 • بی‌حسی یا سایر تغییرات در احساس پوست یا خارش شدید
 • درد که ممکن است ادامه یابد
 • بهبود ضعیف زخم
 • خطر نادر ترومبوز وریدی عمقی (لخته‌شدن خون) که می‌تواند منجر به آمبولی ریه همراه با درد قفسه سینه و تنگی نفس شود.
 • ازدست‌دادن پوست
 • جای زخم نامطلوب

بعد از عمل لیفت ابرو چه اتفاقی می‌افتد؟

بعد از عمل تا وقتی که به هوش بیایید، به بخش ریکاوری منتقل خواهید شد تا پزشکتان مطمئن شود هیچ عارضه‌ای وجود ندارد. بعد از معاینه می‌توانید با همراه خود به خانه بروید. البته با یک وسیله نقلیه ایمن. سعی کنید به توصیه‌های پزشکتان درباره مدیریت جراحی، داروهای قابل مصرف، کاهش تورم، فعالیت بدنی و مدت استراحت توجه کنید.

چگونه باید برای لیفت ابرو آماده شویم؟

اگر سیگاری هستید، باید چندین هفته قبل از عمل جراحی آن را ترک کنید؛ چراکه سیگار می‌تواند جریان خون را کاهش دهد و از یک دوره بهبودی درست و سریع جلوگیری کند. علاوه بر این دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف داروهایی که حاوی آسپرین و اثرات ضدالتهابی هستند خودداری کنید؛ به‌خاطر اینکه این داروها باعث افزایش خونریزی می‌شوند. یکی از موارد دیگری که قبل از آماده‌شدن برای لیفت ابرو باید در نظر داشته باشید این است که اگر جزو بیمارانی هستید که بیهوشی موضعی دارید باید هفت ساعت قبل از عمل ناشتا باشید؛ یعنی هیچ غذا، دارو، سیگار یا آبی استفاده نکنید. نکته آخر دررابطه‌با آمادگی قبل از عمل لیفت ابرو اینکه در روز عمل هیچ‌گونه آرایشی نداشته باشید و حتما افرادی را به‌عنوان مراقب همراه خود بیاورید.

دوره نقاهت لیفت ابرو به چه صورت است؟

دوره بهبودی برای هر بیمار نسبت به بیمار دیگر می‌تواند متفاوت باشد. جراح برای هر بیماری متناسب با وضعیت او، مدت‌زمان مخصوصی را برای استراحت در نظر می‌گیرد؛ اما به‌طور معمول پس از این عمل، بین یک تا دو هفته استراحت نیاز است. هرچند اگر عمل اپکسی داخلی یا جراحی بلفاروپلاستی انجام داده باشید نیاز به استراحت زیادی ندارید. موضوع دیگری که در دوره نقاهت عمل لیفت ابرو مهم است، وجود کبودی و تورم بعد از جراحی است که یک اتفاق رایج است و معمولا در 24 ساعت اول بعد از عمل باید از بانداژ استفاده کرد. هرچند که راه‌های دیگری هم برای کاهش تورم وجود دارد؛ به‌طور مثال، قراردادن کمپرس یخ به‌صورت ملایم بر روی نواحی آسیب‌دیده یا اینکه در هفته اول با استفاده از دو تا سه بالش به‌صورت نیمه‌نشسته بخوابید.

این را هم یادتان باشد که در دوره نقاهت عمل در 24 ساعت اول بعد از جراحی نباید دوش بگیرید. هرچند برای جلوگیری از رشد باکتری‌هایی که باعث عفونت می‌شوند، می‌توانید با استفاده از شامپو و حوله خود را تمیز کنید. علاوه بر این حواستان باشد که در این مدت ورش سنگین نکنید یا اجسام سنگین برندارید و نیز از رابطه جنسی خودداری کنید. بااین‌حال، برای کمک به گردش خون، مهم است که تحرک و فعالیت داشته باشید؛ پس پیاده‌روی می‌تواند گزینه مناسبی برای دوران نقاهت پس از عمل لیفت ابرو باشد. در پایان دوره نقاهت، بخیه‌ها معمولاً بعد از ده روز زیر نظر پزشک کشیده می‌شوند و بیماران توسط پزشک دوباره معاینه خواهند شد.

آیا لیفت ابرو دردناک است؟

یکی از دغدغه‌هایی مهم افرادی که تصمیم می‌گیرند لیفت ابرو انجام دهند این است که آیا این عمل دردناک است یا خیر؟ در جواب این افراد باید گفت خیر، این روش درد شدیدی ندارد. اگر هم دردی باشد بسیار خفیف است و تا چند روز بعد از عمل کمتر می‌شود. البته برای درمان همین درد خفیف هم پزشک مسکن‌های لازم را تجویز می‌کند؛ اما بااین‌حال باید مراقب باشید از هیچ آسپرین و ایبوپروفنی استفاده نکنید، چراکه خطر خونریزی و کبودی را افزایش می‌دهند. همچنین داشتن مقداری تورم و کبودی در بیماران متداول است و در طول دو هفته از بین می‌رود. در ضمن فردی که این عمل را انجام داده ممکن است بی‌حسی یا ازدست‌دادن موقت حس را تا چند ماه تجربه کند.

آیا جراحی لیفت ابرو جای زخم بر جای می‌گذارد؟

اسکار یا همان جای زخم معمولاً به‌صورت خیلی خفیفی بعد از عمل به وجود خواهد آمد. هرچند که میزان اسکار به تکنیک مورداستفاده برای هر فرد بستگی دارد. البته در تمام روش‌های عمل لیفت ابرو برش‌ها به‌طور کاملاً استراتژیک انجام می‌شود تا جای زخم‌ها در زیرخط مو یا در یک چین عمیق روی پیشانی پنهان شوند. برای مثال در روش آندوسکوپی، اسکار درست زیرخط موی طبیعی بیماران پنهان می‌شود. بااین‌وجود در روش‌های دیگر هم جای زخم‌ها معمولاً در عرض 3 تا 6 ماه بعد از عمل محو خواهند شد.

آیا لیفت ابرو دائمی است؟

در بین روش‌های عمل لیفت ابرو، عمل مستقیم نتیجه خارق‌العاده‌ای دارد و یک روش دائمی به‌حساب می‌آید، اما روند پیری را متوقف نخواهد کرد؛ یعنی افراد سال‌ها بعد از عمل و با روند افزایش سن با چین‌ها و خطوط ریز مواجه خواهند شد که طبیعی است. بااین‌حال برای محافظت بیشتر و عقب انداختن این روند طبیعی، بهتر است سبک زندگی سالمی در پیش بگیرند؛ مثلاً از ضدآفتاب استفاده کنند، ورزش کنند، غذای سالم بخورند و سیگار نکشند تا به‌این‌ترتیب پوست آنها در بهترین حالت ممکن خودش باقی بماند.

از چه سنی باید لیفت ابرو انجام داد؟

هرچند که سن مشخصی برای لیفت ابرو وجود ندارد، اما بیشترین افرادی که این عمل را انجام می‌دهند بین 40 تا 60 سال سن دارند. بااین‌وجود، این عمل با روش‌های مختلف می‌تواند برای افراد جوانی که با علائم پیری روبرو شده‌اند یا ابروهای سنگین و خطوط عمیق پیشانی دارند و به‌طور کل از چهره خود راضی نیستند هم انجام شود.

 

لیفت ابرو چقدر رایج است؟

سالانه بیش از 88000 عمل لیفت ابرو در ایالات متحده انجام می‌شود. این روش در میان زنان رایج‌تر است و مردان کمتر از 10 درصد استفاده‌کنندگان از عمل‌های لیفت ابرو در آمریکا را تشکیل می‌دهند.

در مشاوره لیفت ابرو پزشک چه چیزهایی را بررسی می‌کند؟

در طول مشاوره اولیه، پزشک موردنظر باتوجه‌به سابقه پزشکی افراد به این نتیجه می‌رسد که آیا انجام عمل لیفت ابرو می‌تواند برای او خطرآفرین باشد یا اثرگذار. همچنین برای اطمینان از اینکه انتظارات شما واقع‌بینانه و قابل دستیابی باشد به شما مشاوره خواهد داد.

هزینه لیفت ابرو چقدر است؟

هزینه لیفت ابرو در هرسال می‌تواند تغییر پیدا کند. در واقع دستمزد جراح برای این جراحی بر اساس تجربه او، نوع روش مورداستفاده و موقعیت جغرافیایی مطب متفاوت خواهد بود. علاوه بر این باید دانست که بیشتر طرح‌های بیمه درمانی، این عمل یا عوارض آن را پوشش نمی‌دهند. به طور کل در زیر به هزینه‌هایی که باید برای این عمل پرداخت کنید اشاره می‌کنیم.

 • هزینه‌های بیهوشی
 • هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی
 • آزمایش‌های پزشکی
 • هزینه لباس
 • نسخه‌های دارویی
 • حق‌الزحمه جراح

تفاوت بین لیفت ابرو و بلفاروپلاستی چیست؟

هرچند لیفت ابرو و بلفاروپلاستی هر دو نوعی عمل زیبایی روی صورت شما هستند، هریک از این روش‌ها نواحی مختلف صورت را اصلاح می‌کنند. در واقع، لیفت ابرو روشی است که برای اصلاح چین‌وچروک و افتادگی ابروها، پیشانی شما را تغییر مکان می‌دهد، اما بلفاروپلاستی یک عمل جراحی برای برداشتن پوست، ماهیچه یا بافت اضافی از پلک شما است.

آیا لیفت ابرو بدون جراحی وجود دارد؟

بوتاکس روش جایگزین غیرجراحی برای لیفت ابرو است که برای صاف‌کردن چین و چروک‌های روی پیشانی استفاده می‌شود. در این روش پزشک، دارو را بین و گوشه ابروهای بیمار تزریق می‌کند. این روش علاوه بر کاهش چین و چروک، ابروها را بالا می‌برد و شکل آنها را تغییر می‌دهد و ظاهر فرد را جوان‌تر می‌کند. بااین‌حال این تزریق‌ها دائمی نیستند و اگر تصمیم به انجام چنین کاری گرفته‌اید باید بدانید چند بار در سال باید این تزریق را انجام دهید.

 در مورد لیفت ابرو چه سؤالاتی باید از جراح بپرسم؟

در طول مشاوره لیفت ابرو از این چک‌لیست که در زیر آورده‌ایم به‌عنوان راهنما استفاده کنید.

 • آیا من کاندیدای خوبی برای این روش هستم؟
 • برای گرفتن بهترین نتایج از من چه انتظاری می‌رود؟
 • عمل من را کجا و چگونه انجام خواهید داد؟
 • چه تکنیک جراحی برای من توصیه می‌شود؟
 • دوره نقاهت من چقدر خواهد بود و در طول دوره بهبودی به چه نوع کمکی نیاز خواهم داشت؟
 • خطرات و عوارض مرتبط با عمل من چیست؟
 • عوارض بعد از عمل را چگونه مدیریت کنم؟
 • اگر از نتیجه زیبایی جراحی لیفت ابرو خود ناراضی باشم، چه گزینه‌هایی وجود دارد؟
 • آیا عکس‌های قبل و بعد از عمل مراجعان قبلی را دارید که بتوانم ببینم و براساس آنها تصمیم بگیرم؟

همان‌طور که در این مقاله گفته شد لیفت ابرو یک عمل جراحی زیبایی است که پیشانی شما را جابه‌جا می‌کند تا ابرو را بالا ببرد، چین‌وچروک‌ها را کاهش دهد و ظاهری جوان‌تر به صورت شما بدهد؛ چرا که با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و آسیب‌هایی که از نور خورشید به‌وجود آمده پوست را ضعیف می‌کند و نیروی جاذبه، ابروی شما را به سمت پایین می‌کشد که باعث ایجاد چین‌وچروک می‌شود. همچنین ممکن است روی پیشانی و بین ابروهای خود «خط اخم» داشته باشید که باعث می‌شود زیادی جدی یا عصبانی به نظر برسید یا شاید قسمت بیرونی ابروی شما حالت آویزان داشته باشد که باعث می‌شود به دلیل افتادگی ابروها غمگین یا خسته به نظر برسید. هرکدام از این حالت‌ها را که داشته باشید، اگر به دنبال اصلاح این تغییرات طبیعی در بدن خود هستید، لیفت ابرو ممکن است برای شما مناسب باشد. اما قبل از انجام عمل لیفت ابرو باید نکات زیادی را در نظر بگیرید، به‌خصوص اینکه چه نوع لیفت ابرو را باید برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید. این تصمیمات را نباید تنها بگیرید. طبیعتا باید با پزشک متخصص مشورت کنید تا به هر سؤالی که ممکن است در مورد جراحی و تأثیر آن بر ظاهرتان داشته باشید، پاسخ دهد. همچنین این نکته را از یاد نبرید که هرچند لیفت ابرو یک روش دائمی است، اما چین و چروک‌هایی را که با گذر زمان روی پیشانی شما به وجود خواهد آمد متوقف نمی‌کند، بااین‌حال می‌تواند کاری کند که چین و چروک‌ها کمتر به چشم بیایند.

اشتراک
آگاهی
guest
0 سوال خود را از دکتر برومند اینجا بپرسید:
Inline Feedbacks
View all comments